مدیرکل تشخیص و وصول درآمد معاونت مالی و اقتصاد شهرداری تهران اعلام کرد: ۸۵ درصد درآمدهای پایدار شهری در ۶ماهه نخست امسال براساس بودجه سال ۱۴۰۰ شهرداری محقق شده و این میزان از ۶۲ درصد تامین درآمد در حوزه شهرسازی فراتر رفته است.
کد خبر: ۱۰۰۰۱۷۵
تاریخ انتشار: ۱۸ مهر ۱۴۰۰ - ۰۹:۵۹ 10 October 2021

به گزارش «تابناک تهران» به نقل از شهرداری پایتخت، وحید عرب در نشست هم اندیشی معاون امور مناطق شهرداری با شهرداران مناطق ۲۲ گانه گفت: در ۶ ماهه ابتدایی امسال ۲۶ هزار میلیارد، معادل ۵۱ درصد از درآمدهای مکلف در بودجه ۱۴۰۰ شهرداری محقق شده که ۵۵ درصد از این درآمدها از منابع مناطق ۲۲ گانه شهرداری تهران تحقق یافته است.

وی افزود: ۸۵ درصد درآمد پایدار شهری محقق شده و درآمدهای پایدار شهری از ۶۲ درصد حوزه شهرسازی فراتر رفته است و در تحقق درآمد در حوزه شهرسازی عقب هستیم.

عرب اعلام کرد: منطقه ۲۲ با تحقق ۱۶۱ درصدی در بین مناطق پهنه (الف) بیشترین میزان تحقق را دارد و مناطق ۵ و ۱۲ در رتبه‌های بعدی قرار دارند، همچنین منطقه ۲۰ با رشد ۳۰ درصدی در ۶ ماهه اول سال نسبت به زمان مشابه در سال گذشته رتبه نخست تحقق درآمد پهنه (ب) را به خود اختصاص داده است و مناطق ۷ و ۱۱ در رتبه‌های بعدی قرار دارند.

وی ادامه داد: در پهنه (ج) منطقه ۸ با ۱۲۲ درصدی تحقق درآمد در رتبه نخست و مناطق ۹ و ۱۳ در رتبه‌های دوم و سوم قرار دارند.

جبران عقب‌ماندگی درآمد شهرداری در نیمه دوم سال

ابوالفضل فلاح معاون امور مالی و اقتصاد شهری شهرداری تهران، نیز در این نشست گفت: از سال ۹۶ به بعد درآمدهای شهرداری نرخ ثابت کاهشی داشته و به دلیلی تورم هزینه‌ها افزایشی بودند؛ براین اساس از ابزار خزانه واحد استفاده شد تا با فشار بر شرکت‌های تابعه، فشار مضاعف را از روی شانه‌های مناطق ۲۲ گانه برداریم و در نزدیک به سه ماه اخیر با افت درآمد به ویژه در حوزه شهرسازی روبرو بوده ایم.

فلاح با بیان اینکه بحث تحقق درآمد در مناطق مختلف تفاوت فاحشی با هم دارند، یادآور شد: در نیم سال دوم باید عقب ماندگی‌ها را جبران کنیم تا اختلاف رقم‌ها بین مناطق متعادل شود.

وی تاکید کرد: این وضعیت باید به حد مطلوبی برسد که به چشم‌اندازهای بلندتری دست پیدا ‌کنیم و از یاد نبریم که در برخی از مناطق حدود ۱۰ پروژه مشارکتی دچار مشکل و متوقف شده است و برای حل این مشکلات تلاش خواهیم کرد.

معاون مالی و اقتصاد شهری شهرداری تهران افزود: با وجود افزایش در تحقق منابع اگر در بخش مصارف درآمدها انتظام‌بخشی وجود نداشته باشد مشکلات به جای خود خواهد ماند؛ اداره کل حسابرسی که سال گذشته ادغام شده بود را احیا خواهیم کرد و اگر تخلفی در انضباط مالی صورت گیرد مماشات نخواهیم کرد.

در ادامه این نشست سیدمحمد فیاض شهردار منطقه ۱۸ بیان کرد: در سال ۹۹ سهم درآمدی منطقه ۱۸ حدود ۳۰۰ میلیارد و در سال ۱۴۰۰ حدود هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان بوده است؛ یعنی این عدد ۴.۶ برابر شد و دلیل آن نیز شروع پروژه‌های مشارکتی است.

داود لطفی شهردار منطقه ۱۷ نیز درباره بحث درآمدها، اضافه کرد: شهرداری در عرصه‌های مختلف ضامن وصول مطالبات دیگران است ولی در بحث وصول مطالبات شهرداری، همکاری لازم بین نهادهای مختلف انجام نمی‌شود در حالی که این مسأله تعامل بین بخشی بیشتری را می‌طلبد.

مهدی صالحی شهردار منطقه ۲ نیز عنوان کرد: کمیته‌های قانونی به کُندی عمل می‌کنند و حل این مشکل بخشی از بدهی‌های شهرداری را کاهش خواهد داد؛ جلسات کمیسیون ماده پنج در این دوره تشکیل نشده است در حالی که مناطق شمال تهران از لحاظ درآمدی به این کمیسیون وابسته اند.

وی خاطرنشان کرد: علاوه بر این تساهل و تسامح در حوزه صدور پروانه وجود دارد که در تبصره‌های قانونی نیامده است و اگر این موارد فعال و ثبت شود، مشکلات زیادی را حل خواهد کرد.

اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار