کیفیت هوای پایتخت امروز (جمعه) از لحاظ غلظت آلاینده ذرات معلق کمتر از ۲.۵ میکرون با شاخص لحظه‌ای ۸۶ در شرایط قابل قبول و سالم است، این درحالی است که روز گذشته با شاخص ۱۰۲ برای گروه‌های حساس ناسالم بود.
کد خبر: ۱۰۰۱۶۸۸
تاریخ انتشار: ۲۳ مهر ۱۴۰۰ - ۰۹:۲۳ 15 October 2021

 

به گزارش «تابناک تهران» از شرکت کنترل کیفیت هوای تهران، میانگین غلظت آلاینده ذرات معلق با قطر کمتر از ۲.۵ میکرون طی ۲۴ ساعت گذشته منتهی به ساعت ۸ امروز بر روی شاخص ۹۱ در شرایط قابل قبول یا سالم قرار داشت.

در همین مدت، غلظت آلاینده ذرات معلق با قطر کمتر از ۱۰ میکرون از شاخص ۷۲ به ۷۱، منواکسید کربن از شاخص ۵۳ به ۳۳ و دی اکسید نیتروژن از شاخص ۹۳ به ۸۹ کاهش و اُزن از شاخص ۵۶ به ۵۷ افزایش پیدا کرده است.

ایستگاه‌های شهرداری منطقه ۱۵، شریف منطقه ۲ و شهرداری منطقه ۱۹ به ترتیب با شاخص‌های ۱۲۵، ۱۲۱ و ۱۲۰ بیشترین آلایندگی را در سطح مناطق شهر تهران طی ۲۴ ساعت گذشته داشتند.

همچنین ایستگاه‌های پارک قائم(منطقه ۱۸)، اقدسیه(منطقه یک) و میدان امام خمینی(منطقه ۱۲) به ترتیب با شاخص‌های ۴۶، ۷۰ و ۷۷ در این مدت کمترین آلایندگی را داشتند.

شاخص کیفیت هوا (Air Quality Index = AQI) معیاری برای تعیین روزانه کیفیت هوا و میزان ارتباط آن با سطوح سلامتی افراد است که به ترتیب از صفر تا ۵۰ در شرایط پاک (سبز)، ۵۱ تا ۱۰۰ در شرایط سالم (زرد و حدمجاز استاندارد یا حد سلامت)، ۱۰۱ تا ۱۵۰ در شرایط ناسالم برای گروه حساس (نارنجی)، ۱۵۱ تا ۲۰۰ در شرایط ناسالم برای همه (قرمز)، ۲۰۱ تا ۳۰۰ در شرایط بسیار ناسالم (بنفش) و ۳۰۱ تا ۵۰۰ در شرایط خطرناک (ارغوانی) تعیین شده است.

از ابتدای امسال ۲ روز هوای پاک، ۱۶۶ روز هوای قابل قبول یا همان سالم و ۳۹ روز هوای ناسالم برای گروه‌های حساس و یک روز هوای ناسالم به ثبت رسیده است.

اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار