کیفیت هوای پایتخت، امروز(دوشنبه) از لحاظ غلظت آلایندگی ذرات معلق با قطر کمتر از ۲.۵ میکرون با شاخص لحظه‌ای ۶۹ در شرایط قابل قبول است.
کد خبر: ۱۰۲۰۰۷۰
تاریخ انتشار: ۱۳ دی ۱۴۰۰ - ۱۰:۰۷ 03 January 2022

به گزارش تابناک تهران به نقل از شرکت کنترل کیفیت هوای تهران، همچنین میانگین غلظت آلاینده ذرات معلق کمتر از ۲.۵ میکرون در ۲۴ ساعت گذشته منتهی به ساعت هشت صبح امروز بر روی شاخص ۱۰۸در شرایط ناسالم برای گروه های حساس است.

در همین مدت، غلظت آلاینده ذرات معلق با قطر کمتر از ۱۰ میکرون با شاخص۵۲، اُزن با شاخص هشت، دی اکسید نیتروژن با شاخص ۶۳ و مونوکسیدکربن با شاخص ۲۸ بود.

ایستگاه دانشگاه شهید بهشتی منطقه یک با شاخص ۶۶ شهرک چشمه منطقه ۲۲ با شاخص ۶۹ و ژئوفیزیک منطقه هفت با شاخص ۷۲ طی ۲۴ ساعت گذشته از لحاظ آلایندگی ذرات معلق کمتر از ۲.۵ میکرون، کمترین آلایندگی را به ثبت رساندند.

همچنین ایستگاه شهرداری منطقه ۱۵ با شاخص ۱۵۴، شهرداری منطقه ۱۹ با شاخص ۱۵۳ وپارک شکوفه منطقه ۱۴ با شاخص ۱۵۲ از لحاظ آلاینده ذرات معلق کمتر از ۲.۵ میکرون بیشترین آلایندگی را ثبت کردند.

پیش‌بینی‌های انجام‌شده در شرکت کنترل کیفیت هوای شهر تهران نشان می‌دهد امروز باتوجه به شرایط ناپایدار جو و پراکندگی آلاینده‌ها طی ساعات گذشته کیفیت هوا در بیشتر مناطق در محدوده‌ قابل‌قبول قرار دارد.

سرعت کم وزش باد مؤثر در طول روز باعث تجمع آلاینده‌ها در مناطق پرتردد و با تداوم این شرایط جوی تا اواخر وقت دوشنبه همراه با افزایش ترافیک شامگاهی خودرو ها بر غلظت ذرات معلق افزوده شده و در نتیجه کاهش کیفیت هوا در بیشتر مناطق پرتردد را به‌دنبال خواهد داشت.

صبح روز سه‌شنبه (۱۴ دی ۱۴۰۰) با آغاز تردد خودروها بر میزان غلظت آلاینده‌ها افزوده و برقراری وضعیت ناسالم برای گروه‌های حساس در برخی مناطق پرتردد دور از انتظار نخواهد بود.

با رشد تدریجی ناپایداری جوی در طی روز سه شنبه و وزش باد مؤثر پراکندگی آلاینده‌ها تسهیل و افزایش تندی باد تا اواخر وقت، سبب کاهش غلظت ذرات معلق شده و به‌تبع آن برقراری وضعیت قابل‌قبول در بیشتر مناطق پیش‌بینی می‌شود.

شاخص کیفیت هوا معیاری برای تعیین روزانه کیفیت هوا و میزان ارتباط آن با سطوح سلامت افراد است که به ترتیب از صفر تا ۵۰ در شرایط پاک یا سبز، ۵۱ تا ۱۰۰ در شرایط قابل قبول یا زرد، ۱۰۱ تا ۱۵۰ در شرایط ناسالم برای گروه حساس یا نارنجی، ۱۵۱ تا ۲۰۰ در شرایط ناسالم برای همه یا قرمز، ۲۰۱ تا ۳۰۰ در شرایط بسیار ناسالم یا بنفش و ۳۰۱ تا ۵۰۰ در شرایط خطرناک یا ارغوانی تعیین شده است.

از ابتدای امسال چهار روز هوای پاک، ۲۰۰ روز هوای قابل قبول یا همان سالم و ۸۰ روز هوای ناسالم برای گروه های حساس و ۶ روز هوای ناسالم برای همه گروه ها در تهران به ثبت رسیده است.

اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار