تاکسیرانی یک شغل سخت و زیان آور به ویژه در کلانشهر شلوغ و پرترافیک تهران شناخته شده و مدتی است که رانندگان این ناوگان حمل و نقل از نبود پوشش بیمه تکمیلی خود گله مند و انتظار دارند این مشکل بزودی برطرف شود.
کد خبر: ۱۰۲۰۲۶۶
تاریخ انتشار: ۱۴ دی ۱۴۰۰ - ۰۸:۰۹ 04 January 2022

به گزارش تابناک تهران، ناوگان تاکسیرانی شهر تهران با بیش از ۸۰ هزار تاکسیران یکی از بزرگترین ناوگان حمل و نقل عمومی کشورهای جهان است و زمان پیمایش هر تاکسیران در کلانشهر تهران روزانه ۲۰۰ تا ۳۰۰ کیلومتر است.

اما مدتی است که بیمه تکمیلی تاکسیرانان قطع شده  و بدلیل هزینه های سنگین درمانی، مطالبه جدی این قشر در کلانشهر تهران، برقراری بیمه تکمیلی است.

با توجه به مطالبات جدی رانندگان تاکسی در تهران پیش ثبت نام این امر مهم از روز ۱۳ آذرماه از طریق درگاه‌های ارتباطی مربوطه در پایتخت آغاز شده است.

مدیر اداره رفاه سازمان مدیریت و نظارت بر تاکسیرانی شهر تهران در گفت و گو با خبرنگار ایرنا، ضمن اشاره به وقفه‌ ایجاد شده از زمان اتمام بیمه تکمیلی سال گذشته تا به امروز، گفت: تلاش شده تا با حضور مدیرعامل جدید سازمان، این وقفه برقرار و نخستین اقدامی که در دستور کار قرارگرفت، طی شدن فرآیند تشریفات قانونی برای تحقق بیمه درمان تاکسیرانان است.

مریم قلی زاده اظهار داشت: مدت زمان اعتبار بیمه درمان تکمیلی سال گذشته از یکم مهر ۱۳۹۹ تا ۳۱ شهریور ۱۴۰۰، با بیمه البرز بوده که باتوجه به سازوکار سازمانی و مشکلات مالی، وقفه‌ای برای انعقاد قرارداد امسال به وجود آمد و در این مدت خدمات مورد نظر به تاکسیرانان و مشمولان بیمه تکمیلی ارائه نشد.

وی با بیان اینکه معضل مذکور از سال گذشته تاکنون، شناسایی و در دستورکار ویژه قرار گرفته، گفت: در این مدت به شرکت بیمه مراجعه و رایزنی‌های اولیه در این‌باره انجام شده و مقرر گردیدکه پرداخت مابه‌التفاوت مانده بدهی سازمان در اسرع وقت به شرکت البرز انجام شود.

زمان ثبت نام تا پایان دی ماه است

مدیر اداره رفاه سازمان مدیریت و نظارت بر تاکسیرانی شهر تهران گفت: رانندگان تاکسی تا پایان دی ماه فرصت دارند که نسبت به ثبت نام خود و یا خانواده‌شان برای بیمه تکمیلی اقدام کنند.

به گفته وی، پیش ثبت نام بیمه درمان تکمیلی رانندگان تاکسی از ۱۳ آذر ماه آغاز شده و رانندگان تاکسی می‌توانند از طریق اپلیکیشنی که از طریق پیامک برای آنها ارسال شده وارد باشگاه رفاه تاکسیرانان شده و نسبت به ثبت نام بیمه تکمیلی خود و خانواده‌هایشان اقدام کنند.

قلی زاده درباره جزییات بیمه تکمیلی رانندگان تاکسی نیز گفت: ما امسال ۲ نوع بیمه تکمیلی برای تاکسیرانان و خانواده‌هایشان در دو سطح طراحی کردیم که سطح اول بیمه تکمیلی رانندگان است اما سطح دوم بر اساس نیازسنجی تاکسیرانان است که سطح تعهداتش بیشتر است.

دریافت بیمه تکمیلی تاکسیرانان پایتخت در ایستگاه پایانی

وی با بیان اینکه رانندگان بر اساس اختیار خود می‌توانند سطح تعهدات بیمه‌ای را انتخاب کنند، گفت: رانندگان پس از مطالعه شرایط سطوح بیمه می‌توانند بر اساس نیازشان یکی از ۲مدل بیمه تکمیلی را برای خود و خانواده تحت پوشش‌شان انتخاب کنند که البته رانندگان تاکسی که طرح ۲ را انتخاب کردند باید مبلغ مابه التفاوت طرح ۲ که مبلغ ۴۱۲ هزار و بیست تومان است را پرداخت کنند.

مدیر اداره رفاه سازمان تاکسیرانی شهر تهران با بیان اینکه شرکت بیمه آسیا برنده مناقصه بیمه تکمیلی تاکسیرانان شده تاکید کرد: مدت اعتبار بیمه یکساله است و تعهدات این بیمه از ۲۳ آذر ماه شروع شده است.

وی با بیان اینکه استفاده از طرح یک بیمه تکمیلی برای همه رانندگان تاکسی که کارنامه تاکسیرانی دارند رایگان بوده و مبلغ از طریق سازمان تاکسیرانی پرداخت می‌شود، گفت: این افراد در صورتیکه بخواهند خانواده‌هایشان را تحت پوشش بیمه تکمیلی قرار دهند باید هزینه آنها را پرداخت کنند.

قلی زاده با بیان اینکه نیاز به مراجعه حضوری رانندگان به سازمان تاکسیرانی نیست و آنها می‌توانند از طریق لینکی که برای آنها پیامک شده ثبت نام کنند تاکید کرد: البته حتما باید مالک شماره موبایل، راننده تاکسی باشد.

به گفته وی، از آنجایی که اطلاعات راننده تاکسی از چند سامانه استعلام می‌شود، رانندگان تاکسی باید اطلاعات خود همچون شماره موبایل و شماره شبا را به درستی وارد کرده و از ارائه اطلاعات دیگران خودداری کنند، در غیر این صورت  سیستم، اطلاعات وارده را مغایر تشخیص می‌دهد.

مدیر اداره رفاه سازمان تاکسیرانی شهر تهران با بیان اینکه انتخاب طرح بیمه تکمیلی منوط به انتخاب سرپرست خانوار است، اظهار داشت: اگر راننده تاکسی که سرپرست خانوار است طرح یک یا ۲ را انتخاب کند برای خانواده وی نیز همان طرح ثبت می‌شود و امکان ویرایش و حذف طرح مگر برای تولد فرزند جدید امکانپذیر نیست.

به گفته وی، رانندگان به همراه خانواده و اعضای تحت تکفلشان در صورت تمایل دریافت خدمات درمانی بیمه تکمیلی باید هزینه های مربوط به تعهدات طرح یک یا ۲ را خود پرداخت کنند و ملاک انتخاب این طرح ها برای خانواده انتخاب سرپرست خانواده است به عنوان مثال اگر تاکسیران طرح یک را انتخاب کند خانواده و اعضای تحت تکفلشان مشمول استفاده از طرح یک است.

قلی زاده یادآور شد: طبق جدول تعهدات بیمه ای در طرح یک هزینه های اعمال جراحی و بیمارستان ۱۰۰ میلیون ریال، در حالی که در طرح ۲ این مبلغ به ۲۰۰ میلیون ریال افزایش یافته است و همچنین سطح پوشش بیمه در جبران هزینه های پاراکلینیکی سطح یک،۲ و سه ناشی از طرح اول یک میلیون و ۹۰۰ هزار تومان اما در طرح ۲ این مبلغ به ۶ میلیون تومان افزایش یافته است.

وی تاکید کرد: هیچ محدودیتی در ثبت نام بیمه تکمیلی رانندگان تاکسی به همراه خانواده هایشان نداریم و افرادی که نیاز به برقراری بیمه تکمیلی داشته باشند می توانند ثبت نام و از مزایای بیمه تکمیلی استفاده کنند. 

قلی زاده خاطرنشان کرد: صرفا تاکسیرانانی که تا پایان دی ماه سالجاری ثبت نام و پرداخت وجوه خود را تکمیل کنند مشمول دریافت بیمه درمانی تکمیلی خواهند بود در غیر اینصورت اقدامی در این خصوص انجام نمی شود و افرادی که مراحل ثبت نام اولیه خود را انجام داده و یا تاکنون موفق به ثبت نام نشده اند قبل از اتمام مهلت مقرر که تا پایان دی ماه است نسبت به قطعی شدن ثبت نام و دریافت کد رهگیری اقدام کنند.

مدیر اداره رفاه سازمان تاکسیرانی شهر تهران با بیان اینکه  همواره یکی از دغدغه های تاکسیرانان بحث تامین هزینه های درمانی است گفت: با توجه به تدابیر پیش بینی شده امکان دریافت خدمات بیمه درمان تکمیلی برای افرادی که بیمه پایه تامین اجتماعی ندارند امکان ثبت نام وجود دارد یعنی فردی که بیمه تامین اجتماعی ندارد می تواند ثبت نام بیمه تکمیلی خود را انجام دهد.به گفته وی، تاکسیرانان می توانند از طریق شماره تلفن ۰۹۳۷۵۱۲۳۳۴۴ فقط بصورت ارسال پیام از طریق فضای مجازی واتساپ سوالات خود را مطرح و در اسرع وقت به سوالات و مشکلات ثبت نامی پاسخ داده می شود و همچنین دفاتر هماهنگی امور اداری سازمان تاکسیرانی در مناطق ۲۲ گانه آماده ارائه خدمات ثبت نام تاکسیرانان با تعرفه ۹ هزار تومانی است.

قلی زاده تاکید کرد: طبق قانون بیمه و سامانه متمرکز جامع بیمه مرکزی کشور هر فرد مجاز است از یک شرکت بیمه گر خدمات درمانی دریافت کند.

 روزانه حدود ۸۰ هزار تاکسی در پایتخت فعالیت دارد که بر اساس آمارها روزانه چندین میلیون نفر در تهران از این وسیله نقلیه عمومی برای جابجایی درون‌شهری خود استفاده می‌کنند.

اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار