کیفیت هوای پایتخت، امروز(چهارشنبه) از لحاظ غلظت آلایندگی ذرات معلق با قطر کمتر از ۲.۵ میکرون با شاخص لحظه‌ای ۱۴۴ برای پنجمین روز متوالی همچنان در شرایط ناسالم برای گروه های حساس قرار دارد.
کد خبر: ۱۰۲۱۹۴۱
تاریخ انتشار: ۲۲ دی ۱۴۰۰ - ۱۰:۲۶ 12 January 2022

به گزارش تابناک تهران به نقل از شرکت کنترل کیفیت هوای تهران، همچنین میانگین غلظت آلاینده ذرات معلق کمتر از ۲.۵ میکرون در ۲۴ ساعت گذشته منتهی به ساعت هشت صبح امروز بر روی شاخص ۱۴۰ در شرایط ناسالم برای گروه های حساس است.

در همین مدت، غلظت آلاینده ذرات معلق با قطر کمتر از ۱۰ میکرون با شاخص ۸۰، اُزن با شاخص ۹، دی اکسید نیتروژن با شاخص ۹۱ و مونوکسیدکربن با شاخص ۳۳ بود.

ایستگاه گلبرگ منطقه هشت با شاخص ۸۷ و شهرری منطقه ۲۰ باشاخص ۹۲ طی ۲۴ ساعت گذشته از لحاظ آلایندگی ذرات معلق کمتر از ۲.۵ میکرون، کمترین آلایندگی را به ثبت رساندند.

همچنین ایستگاه شهرداری منطقه ۱۹ با شاخص ۱۷۵، شهرداری منطقه ۱۵ با شاخص ۱۶۶ دانشگاه علم و صنعت با شاخص ۱۶۴ از لحاظ آلاینده ذرات معلق کمتر از ۲.۵ میکرون بیشترین آلایندگی را ثبت کردند.

پیش‌بینی‌های انجام‌شده در شرکت کنترل کیفیت هوای شهر تهران حاکی از آن است که، صبح امروز چهارشنبه (۲۲ دی‌ماه) با افزایش ترافیک صبحگاهی کیفیت هوا در بیشتر مناطق در محدوده ناسالم و ناسالم برای گروه‌های حساس قرار خواهد گرفت که ناشی از پایداری جوی و عدم وزش باد مؤثر طی ساعات گذشته است.

بر این اساس، به‌تدریج با افزایش تندی باد در طول روز و وزش باد نسبتاً شدید در برخی ساعات شرایط مساعد برای پراکندگی آلاینده‌ها فراهم خواهد شد و کیفیت هوا بهبود خواهد یافت و کاهش تندی باد تا اواخر وقت چهارشنبه همراه با افزایش ترافیک شامگاهی سبب افزایش غلظت ذرات معلق خواهد شد و در مناطق پرتردد کاهش کیفیت هوا مورد انتظار است.

شاخص کیفیت هوا معیاری برای تعیین روزانه کیفیت هوا و میزان ارتباط آن با سطوح سلامت افراد است که به ترتیب از صفر تا ۵۰ در شرایط پاک یا سبز، ۵۱ تا ۱۰۰ در شرایط قابل قبول یا زرد، ۱۰۱ تا ۱۵۰ در شرایط ناسالم برای گروه حساس یا نارنجی، ۱۵۱ تا ۲۰۰ در شرایط ناسالم برای همه یا قرمز، ۲۰۱ تا ۳۰۰ در شرایط بسیار ناسالم یا بنفش و ۳۰۱ تا ۵۰۰ در شرایط خطرناک یا ارغوانی تعیین شده است.

از ابتدای امسال چهار روز هوای پاک، ۲۰۳ روز هوای قابل قبول یا همان سالم و ۸۶ روز هوای ناسالم برای گروه های حساس و ۶ روز هوای ناسالم برای همه گروه ها در تهران به ثبت رسیده است.

اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار