سرپرست سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران با اشاره به وضعیت لرزه‌خیزی پایتخت گفت: زلزله حادثه‌ای غیرمترقبه نیست و یکی از مهمترین مخاطرات و ریسک‌های تهران به شمار می‌آید.
کد خبر: ۱۰۲۱۹۶۲
تاریخ انتشار: ۲۲ دی ۱۴۰۰ - ۱۰:۵۲ 12 January 2022

به گزارش تابناک تهران به نقل از سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران، علی نصیری در مراسم امضا سند صورت مذاکرات پروژه پنجم همکاری مشترک سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران با آژانس همکاری‌های بین‌المللی ژاپن (جایکا) افزود: حوادث طبیعی و غیر طبیعی، عمدی و غیر عمدی باعث شده که تهران به لحاظ مدیریت بحران به شهری پیچیده تبدیل شود.

وی گفت: در این شهر بزرگ با مشکلاتی که در حوزه بافت مسکونی وجود دارد، اگر زلزله ای در مقیاس بالای ۶ ریشتر اتفاق بیفتد، پیچیدگی‌های بیشتری نسبت به زلزله بم به وجود خواهد آمد.

نصیری با اشاره به این نکته که در این کلانشهر چگونه می‌توان حوادثی چون زلزله، سیل، فرونشست، طوفان‌ و مخاطرات هواشناسی را کنترل کرد، یادآور شد: مدیریت بحران یک چرخه شناخته شده شامل چهار مرحله دارد که ۲ مرحله از آن  به قبل حادثه و ۲ مرحله دیگر بعد حادثه باید انجام شود.

 وی افزود: تاریخچه شکل‌گیری سازمان مدیریت بحران تهران در همکاری با جایکا ثبت شده که در این تاریخچه، موضوع پیشگیری و اهداف آن همواره مورد توجه قرار گرفته است.

سرپرست سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران با اشاره به اهمیت توجه به موضوع پیشگیری در سازمان مدیریت بحران تهران و تاکید بر این نکته که این اتفاق ۱۵ سال قبل از تدوین سند سندای رخ داده است، گفت: کشور ما در مقطع کنونی به لحاظ تحولات رخ داده در حوزه مدیریت بحران نقطه عطف تاریخی را پشت سر می‌گذارد.

وی از تشکیل شورای عالی مدیریت بحران کشور پیش از وقوع حادثه و با حضور رئیس جمهور، تفویض اختیارات وزیر کشور در حوزه مدیریت بحران به شهردار تهران و تشکیل جلسه ستاد مدیریت بحران شهر تهران با حضور وزیر کشور به عنوان بخشی از تحولات کلیدی این دوره یاد کرد.

 نصیری با اشاره به سابقه همکاری‌های مدیریت بحران تهران و دفتر جایکا افزود: اکنون در آستانه آغاز پروژه پنجم این سازمان و جایکا با هدف کاهش و یا به صفر رساندن تلفات و صدمات به جان شهروندان عزیز تهران و نیز کاهش خسارات مالی و تهدیدات دیگر هستیم.

وی گفت: وقتی با این هدف جلو برویم به الگویی مناسب برای دیگر شهرهای کشور و نیز سایر شهرهای مهم منطقه و جهان تبدیل خواهیم شد.

وی با بیان این که این هدف در اسناد بالادستی ما و سیاست‌های کلی نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران در حوزه مدیریت بحران که توسط مقام معظم رهبری در سال ۸۴ ابلاغ شد، قید شده است، گفت: اسناد بالادستی ما با تجارب بین‌المللی چون سند سندای مطابقت دارد و امیدواریم در قالب پروژه جدید جایکا این سند را اجرایی کنیم  و اثرات وقوع زلزله را کاهش دهیم.

در این مراسم «آزوما» رئیس دفتر آژانس همکاری‌های بین‌المللی ژاپن(جایکا) و  «نیشی هیروکی» دبیر دوم بخش همکاری‌های اقتصادی سفارت ژاپن در ایران نیز بر استفاده از ظرفیت‌های ۲ کشور به منظور افزایش آمادگی بر سوانحی چون زلزله و انتقال تجربیات در این زمینه تاکید کردند.

در ادامه برنامه نیز حمیدرضا غلامزاده معاون بین‌الملل مرکز ارتباطات شهرداری تهران، نوراللهی مسئول دبیرخانه ستاد بحران سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور و نمایندگان معاونت هماهنگی و کاهش خطرپذیری سازمان مدیریت بحران کشور و معاونت امور نظام فنی و اجرایی، مشاورین و پیمانکاران سازمان برنامه و بودجه نیز در زمینه پروژه‌های مشترک با جایکا توضیحاتی ارائه دادند.

 در پایان این مراسم نیز سند پنجم همکاری مشترک مدیریت بحران تهران و جایکای ژاپن امضا شد.

سرپرست سازمان بحران: زلزله تنها مخاطره شهر تهران نیست

 

 
 
اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار