فرماندار شمیرانات با تاکید بر اهمیت تامین امنیت شهرستان و جایگاه مهم نیروی انتظامی به عنوان ضمانت اجرای مصوبات شورای تامین، ارتقای سرکلانتری یکم فاتب (فرماندهی انتظامی تهران بزرگ) به فرماندهی انتظامی شمیرانات و به تبع آن رفع تداخلات برنامه‌ها و تصمیمات شورای تامین شهرستان و فاتب، استقرار پلیس‌های تخصصی و افزایش نیرو و امکانات انتظامی را یکی از نیازهای مبرم منطقه اعلام کرد.
کد خبر: ۱۰۸۷۷۹۵
تاریخ انتشار: ۲۷ دی ۱۴۰۱ - ۰۹:۰۹ 17 January 2023

به گزارش تابناک تهران، مجتبی ذاکریان روز دوشنبه در جلسه شورای اداری شهرستان که با حضور علیرضا فخاری استاندار تهران و جمعی از معاونان و مدیران کل این استانداری، اعضای شورای تامین، مدیران و نمایندگان مردم در شوراهای اسلامی شمیرانات در سالن اجتماعات شهدای شمیرانات فرمانداری برگزار شد، ضمن گزارشی از پیگیری‌های صورت گرفته تاکنون، از درگاه استانداری و فراجا افزود: سرکلانتری و ۸ کلانتری مستقر، پاسخگوی مسائل متعدد این شهرستان، حجم تردد، حضور چشم‌گیر گردشگران، درگیری‌ها و ‌... نیست و ایجاد فرماندهی انتظامی شمیرانات از مطالبات اساسی ما و کارگشا در تامین امنیت شهرستان به شمار می‌آید.
فرماندار شمیرانات عدم استقرار و یا عدم استقلال و تحت پوشش داشتن مناطق مختلف تهران در برخی از ادارات، از جمله راه و شهرسازی، بهزیستی، بنیاد شهید و ... را نیز ذیل نابسامانی‌های تقسیمات کشوری دانست و گفت: این وضعیت اداره امور را به مراتب دشوارتر ساخته و وضعیت مبهمی را در ادارات شهرستان پدید آورده است.
نماینده عالی دولت در شمیرانات خاطرنشان کرد: رابطه شهرداری شمیران (منطقه یک تهران) با فرمانداری نیز فرآیند تعریف شده‌ای ندارد و میزان هماهنگی امور به نسبت فرماندار و شهردار وقت بستگی دارد. این ناهماهنگی نیز گاهاً خدمات‌رسانی به مردم را تحت الشعاع قرار می‌دهد و علیرغم پیگیری‌های انجام شده برای روشن‌سازی این فرآیند (از شهرداری و شورا) همچنان مبهم است.

دخیل‌سازی مردم در اولویت‌بندی مسائل، تصمیم‌سازی، برنامه‌ریزی و اجرا؛ هدف فرمانداری شمیرانات
ذاکریان در بخش دیگری از سخنان خود اظهار داشت: از هفته‌های نخست حضور در شمیرانات، بر پایه مدیریت محلی (شناخت و احصای مسائل، برآمده از دل مناطق و براساس نیاز واقعی اهالی) حرکت کرده‌ایم که خرسند هستیم امروز در حدود ۸ محله، با محوریت مسجد و امام جماعت، معتمدان، نخبگان و جوانان محلات حلقه‌هایی ایجاد و در مسائل زیرساختی، مباحث فرهنگی و نظارتی‌هایی که وظیفه دولت است (نظارت بر عملکرد اصناف) فعال شده‌اند.
وی با اشاره به این‌که هنوز فرآیند کارسپاری به مردم، و پشتیبانی و تسهیل‌گری دولت خوب نهادینه نشده و در مسیر آن هستیم، بیان داشت: طی جلسات متعدد سعی بر آن داشته‌ایم تا از احصا و اولویت‌بندی مسائل، برنامه‌ریزی و حتی اجرای برنامه‌ها، از ظرفیت نخبگان، جوانان، معتمدان و پیشکسوتان محلات بر پایه مساجد و ائمه جماعات بهرمند شویم.

احیای شرکت‌های تعاونی از اهداف مدیریت شمیرانات است
فرماندار شمیرانات با اشاره به مشارکت مردمی بالا در شهرستان، در راستای مردمی‌سازی امور در روستاها از احیای شرکت‌های تعاونی و کارسپاری به ایشان نام برد و گفت: ساماندهی پیست اسکی شمشک و خدمات شهری شمشک دربندسر از جمله مهم‌ترین پروژه‌هایی‌ست که توسط شرکت تعاونی در شمیرانات پیگیری و انجام می‌شود‌.

تفویض اختیار بیشتر مدیران کل به مدیران شهرستانی؛ مطالبه جدی فرماندار شمیرانات
ذاکریان همچنین ناهماهنگی دستگاه‌های اداری را از جمله عوامل مشکل‌ساز برای شهروندان اعلام کرد و گفت: در سطح شهرستان با برگزاری جلسات مشترک بین‌دستگاهی شاهد گره‌گشایی‌های خوبی بوده‌ایم که رفع موانع چندین ساله بر سر راه احداث تصفیه‌خانه لواسان بزرگ از نتایج نشست‌های پرثمر مدیران با یکدیگر است.
نماینده عالی دولت در شمیرانات نیز با تاکید بر لزوم تفویض اختیار مدیران کل به مدیران شهرستانی، یادآور شد: مدیران ادارات اختیار کافی برای تصمیم‌گیری و حتی پاسخ به استعلامات را ندارند و عمده امور معطل ارجاع آن‌ها به ادارات کل می‌شوند؛ لذا ضروری‌ست برای آسایش شهروندان افراد مسلط و قابل اطمینان منصوب و اختیار تصمیم‌گیری داشته باشند. مسئولان باید پیگیر گره‌گشای مسائل مردم شمیرانات باشند، اما اکنون نمایندگان ادارات کل برای اجرای آئین‌نامه‌های خود در شهرستان هستند.

امام جمعه لواسانات خواستار تمرکز ادارات شمیرانات در بخش‌های تابعه شد
امام جمعه لواسانات ضمن تاکید بر لزوم انجام کار مسئولان برای خدا و خلوص ایشان که از نشانه‌های تقواست و با مجاهدت به دست می‌آید، اظهار داشت: مسئولان بایستی سختی و مسائل مردم را مشکلات خود بدانند و در این گرانی‌هایی که کشور با آن دست و پنجه نرم می‌کند، دغدغه معیشت مردم را داشته و برای حل مشکلات کار کنند‌.
حجت الاسلام والمسلمین علی‌اکبر ایمانی با ابراز این‌که عمده امور مسئولان شمیرانات در لواسانات و رودبارقصران است، خواستار انتقال ساختمان فرمانداری و ادارات شهرستان بویژه اداراتی که بیش از دیگر دستگاه‌ها با مردم مواجهه دارند، با هدف دسترسی بیشتر شهروندان و تسلط بیشتر مدیران به مسائل، به بخش‌های مذکور شد و گفت: تاکید رهبر و اراده رئیس جمهور مبنی بر سفرهای استانی مواجهه با مردم است و لمس کردن مشکلات است که جز با افزایش مراودات مسئولان محقق نمی‌شود.
وی ضمن قدردانی از همت و پیگیری‌های فرماندار شمیرانات در راستای رفع مشکلات چندین ساله شهرستان، خاطرنشان کرد: برخی قوانین وضع شده از جمله تعیین حریم ۱۵۰ متری رودخانه جاجرود و ضابطه پیوست آن که رودهای فصلی را هم شامل می‌شود، نیاز به ورود مدیران برای اصلاح دارد چرا‌که اجازه ساخت و ساز، حتی درجاسازی را از روستائیان سلب کرده است‌.

شورای بخش لواسانات: تناقض استعلامات با طرح هادی موجب نارضایتی مردم شده است
رئیس شورای بخش لواسانات نیز در این جلسه بیان داشت: طرح‌های هادی روستاهای شمیرانات با امضای مدیران کل به دهیاری‌های ما ابلاغ شده است، اما برای صدور مجوزات ساخت و ساز یا اجرای پروژه‌هایی که در طرح مذکور دیده شده است، بایستی مجدد از دستگاه‌هایی نظیر محیط زیست و ... استعلام گرفته شود که این امر علاوه بر زمان‌بر بودن، در بسیاری از موارد با پاسخ منفی ادارات مواجه می‌شود که قابل توجیه نیست و نارضایتی شدید شهروندان را به همراه دارد. لذا مطالبه ما احصای راهکاری برای حل و فصل این فرآیند است.
مناسب‌سازی جاده‌‌های مواصلاتی‌، اجرای شبکه فاضلاب‌ و رفع محدودیت‌های مصوبه شورای عالی امنیت ملی در خصوص صیانت از آب‌های سد لتیان و ضابطه ۷۸۲ (تعیین حریم ۱۵۰ متری از رودهای فصلی)، از جمله مطالباتی بود که فرهاد زارعی به نمایندگی از شوراهای بخش لواسانات و رودبارقصران مطرح کرد.

رفع تبعیض و ساماندهی بساط‌گستران تجریش؛ مطالبه به حق اصناف شمیرانات
رئیس اتاق اصناف شمیرانات و دبیر اتاق اصناف ایران نیز با اشاره به این‌که اصناف و بازاریان از تشکیل انقلاب اسلامی تا دیگر برهه‌های حساس از جمله شیوع کرونا، حوادث طبیعی و بحران‌ها پای نظام ایستاده‌اند، ابراز داشت: کسبه شریف بویژه بازاریان شمیرانات در بسیاری از مواردی که نیازمند کمک مومنانه و مشارکت آن‌ها در طرح مواسات بوده‌ایم، ما را شرمنده کردند اما از طرفی تضییع حقوق خود را برنمی‌تابند و باید حرف ایشان را شنید.
حسین طاهرمحمدی ساماندهی بساط‌گستران تجریش را از اهم مطالبات اصناف اعلام کرد و گفت: ساماندهی بساط‌گستران بازار تجریش و رفع سد معبر موجود نیز خواسته به حق کسبه‌ای‌ است که علاوه بر هزینه‌های بالای عوارض و اجاره و قبوض و ...، همواره در تعطیل کردن مغازه‌های خود و ... همراه دولت هستند، و علت مهمی بر بروز نارضایتی ایشان شده است.

منبع/روابط عمومی فرمانداری شمیرانات

اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :
آخرین اخبار