داوطلبان ورود به دانشگاه و مراکز علمی کشور در شهرستانهای استان تهران در نوبت اول آزمون سراسری سال ۱۴۰۲، در گروه آزمایشی علوم تجربی همزمان با سراسر کشور رقابت خود را آغاز کردند.
کد خبر: ۱۰۸۸۲۱۹
تاریخ انتشار: ۲۹ دی ۱۴۰۱ - ۰۹:۳۷ 19 January 2023

به گزارش تابناک تهران، نوبت اول آزمون سراسری سال ۱۴۰۲، در ساعت ۸ صبح امروز پنجشنبه ۲۹ دی ماه با رقابت داوطلبان گروه آزمایشی علوم تجربی در سراسر کشور آغاز شد.

داوطلبان ورود به دانشگاهها و مراکز علمی کشور در شهرستانهای ری شهریار اسلامشهر ملارد شهر قدس رباط کریم بهارستان دماوند پردیس ورامین قرچک پاکدشت پیشوا فیروز کوه و شمیرانات همزمان با پایتخت و سراسر کشور در شصتمین گزینش علمی در گروه علوم تجربی آزمون و رقابت خود را آغاز کردند.

فرایند آزمون سراسری سال ۱۴۰۲ از ساعت ۸ صبح امروز (پنجشنبه، ۲۹ دی) آغاز شد و تا عصر فردا (جمعه ۳۰ دی) ادامه خواهد داشت. در این آزمون تعداد ۹۱۵ هزار و ۱۵۱ داوطلب نام‌نویسی کرده‌اند و با احتساب آنکه برخی داوطلبان در رشته‌های زبان و هنر نیز علاوه بر گروه آزمایشی علوم تجربی، ریاضی و فنی و علوم انسانی شرکت می‌کنند، در مجموع ۹۷۸ هزار و ۴۶۰ نفر در این دو روز سر جلسه نوبت اول آزمون سراسری سال ۱۴۰۲ حاضر می شوند.

روز گذشته ( چهارشنبه ) مدیر آموزش و پرورش شهرستان پاکدشت گفت: سه‌هزار و ۵۹۰ داوطلب دختر و پسر پاکدشتی در کنکور نوبت اول امسال که برای نخستین بار به شیوه ۲ مرحله‌ای برگزار می‌شود با یکدیگر به رقابت می‌پردازند.

سید اصغر میرقاسمی در گفت‌ وگو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: بر اساس آمار ثبت نام‌کنندگان قطعی، سه هزار و ۵۹۰ داوطلب پاکدشتی در کنکور امسال به برای نخستین بار به صورت ۲ مرحله‌ای برگزار می‌شود، با یکدیگر به رقابت می‌پردازند که از این تعداد، ۲ هزار و ۳۱۲ داوطلب دختر و یکهزار و ۲۷۸ نفر را پسران تشکیل می‌دهد.

وی بااشاره به این که کنکور امسال در ۱۳ حوزه امتحانی شامل هشت حوزه ویژه دختران و پنج حوزه ویژه پسران برگزار می‌شود، افزود: حوزه‌های الغدیر، ائمه اطهار، مرضیه، شهدای مظفر، معلم، شیخ مفید، پیامبر اکرم و فدک ویژه دختران و امام رضا(ع)، امام حسن عسگری(ع)، سید رضی، شهدای فرهنگ و نور ویژه پسران است.

قابل ذکر است ، در اولین روز آزمون سراسری ۴۵۰ هزار و ۵۷۷ داوطلب گروه آزمایشی علوم تجربی با نسبت ۶۵ درصد زن و ۳۵ درصد مرد با یکدیگر به رقابت می‌پردازند. گروه آزمایشی علوم تجربی بیشترین تعداد داوطلب را در آزمون سراسری دارد.

همچنین داوطلبان گروه زبان‌های خارجی عصر امروز پنجشنبه در آزمون ورود به دانشگاه‌ها شرکت می‌کنند. این آزمون ساعت ۱۴:۳۰ آغاز می‌شود. آزمون گروه آزمایشی ریاضی‌فیزیک و علوم‌انسانی نیز ساعت هشت صبح جمعه ۳۰ دی آغاز می‌شود و داوطلبان گروه هنر ساعت ۱۴:۳۰ همان روز رقابت خود را آغاز خواهند کرد.

بر اساس آمار سازمان سنجش آموزش کشور، گروه علوم انسانی دومین گروه از نظر تعداد داوطلب است. ۳۰۹ هزار و ۲۱۹ نفر با نسبت ۶۱ درصد زن و ۳۹ درصد مرد در این گروه آزمایشی با یکدیگر به رقابت می پردازند. گروه علوم ریاضی با ۱۲۰ هزار و ۹۵ داوطلب کمترین داوطلب را بین سه گروه آزمایشی اصلی دارد که ۳۵ درصد داوطلبان را زنان و ۶۵ درصد را مردان تشکیل می‌دهند.

در دو گروه شناور هنر و زبان‌های خارجی نیز به ترتیب ۳۹ هزار و ۵۵ داوطلب و ۵۸ هزار و ۵۱۴ داوطلب در آزمون سراسری شرکت می‌کنند. به طور کلی، تعداد داوطلبان زن و مرد در نوبت اول ‌آزمون سراسری سال ۱۴۰۲ نسبت ۶۰ به ۴۰ دارد.

با توجه به ابلاغ مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی به نام ماده واحده تکمیل و اصلاح موادی از سیاست‌ها و ضوابط ساماندهی سنجش و پذیرش متقاضیان ورود به آموزش عالی (پس از پایان متوسطه) توسط آیت‌الله سیدابراهیم رئیسی رئیس‌ جمهوری در ۲۵ تیر ۱۴۰۱، آزمون سراسری از سال ۱۴۰۲ با تغییراتی برگزار خواهد شد.

بر اساس این مصوبه دروس عمومی از آزمون سراسری حذف شده و آزمون اختصاصی شامل دروس اختصاصی پنج گروه آزمایشی دو بار در سال برگزار می شود و نتایج آن به مدت دو سال اعتبار خواهد داشت. پذیرش در آزمون سراسری سال ۱۴۰۲، مرداد انجام می‌شود و اگر داوطلبی مایل به پذیرش نبود، می‌تواند در آزمون سال آینده شرکت کرده یا از نتایج آزمون برای پذیرش در سال بعد استفاده کند.

همچنین در آزمون سال ۱۴۰۲ تأثیر قطعی سابقه تحصیلی بر مبنای نمرات سال دوازدهم ۴۰ درصد، در سال ۱۴۰۳ تأثیر قطعی سابقه تحصیلی بر مبنای نمرات سال دوازدهم ۵۰ درصد، در سال ۱۴۰۴ تأثیر قطعی سابقه تحصیلی بر مبنای نمرات سال‌های یازدهم و دوازدهم ۶۰ درصد و در سال ۱۴۰۵ تأثیر قطعی سابقه تحصیلی بر مبنای نمرات سال‌های دهم، یازدهم و دوازدهم ۶۰ درصد خواهد بود.

روند نام‌نویسی در آزمون سراسری سال ۱۴۰۲ از هشتم آبان آغاز شد و تا چهاردهم آبان ادامه داشت. سازمان سنجش آموزش کشور همچنین بعد از این زمان ۲۲ آبان به داوطلبانی که نتوانسته بودند نام‌نویسی کنند مهلت داد تا نام نویسی کنند.

نوبت اول آزمون سراسری سال ۱۴۰۲ صبح و بعدازظهر پنجشنبه و جمعه ۲۹ و ۳۰ دی سال ۱۴۰۱ برگزار می‌شود. ثبت نام نوبت دوم از ۱۵ تا ۲۱ فروردین سال ۱۴۰۲ انجام و آزمون نوبت دوم صبح و بعدازظهر ۱۴ و ۱۵ تیر سال ۱۴۰۲ برگزار خواهد شد. نتایج نوبت اول آزمون سراسری سال ۱۴۰۲، اسفند ۱۴۰۱ اعلام خواهد شد و انتخاب رشته و پذیرش نیز مرداد ۱۴۰۲ انجام می‌شود.

 

اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :
آخرین اخبار