رئیس سازمان برنامه و بودجه استان تهران گفت: در برنامه آمایش سرزمین این استان که از سال آینده آغاز می شود، اولویت های توسعه ای در احداث تصفیه خانه های فاضلاب 15 شهر واحداث قطار شهری است.
کد خبر: ۳۸۴۶۰۳
تاریخ انتشار: ۰۸ اسفند ۱۳۹۵ - ۱۰:۱۳ 26 February 2017
نعمت الله ترکی عصر شنبه در حاشیه نخستین جلسه کارگروه ارزیابی اثرات زیست محیطی بر پروژه های استان تهران و در گفت وگو با خبرنگاران از آغاز تاسیس تصفیه خانه های فاضلاب ویژه 15 شهرستان خبر داد و گفت: تاکنون نزدیک به حدود پنج هزار و 400 میلیارد تومان در این بخش ها هزینه شده است.
وی افزود: آب شرب استان و مسائل زیست محیطی یکی از اولویت های ما در بخش برنامه های توسعه ای استان تهران در سال 96 است که موجب نگرانی در بسیاری از شهرها شده بود.
ترکی همچنین حمل و نقل عمومی و احداث مترو و قطار شهری را از دیگر اولویت های برنامه ای استان تهران دانست و گفت: طبق اولویت ها در کارگروه های تخصصی به این موضوعات می پردازیم.

*هر 2 ماه، افتتاح یک تصفیه خانه
ترکی اظهار کرد: برای کنترل پساب ها و ایجاد تصفیه خانه ها از سال 92 کارهای زیربنایی آن را آغاز کردیم و تاکنون نزدیک به حدود پنج هزار و 400 میلیارد تومان در این بخش ها هزینه شده و اولویت بندی کردیم تا هر 2 ماه یک تصفیه خانه در شهرها افتتاح کنیم.
وی ادامه داد: اولویت بندی شهرستان ها براساس نیاز است که ما از شهرستان های شرقی استان (فیروزکوه، دماوند، رودهن، پردیس) کار را آغاز کردیم ضمن اینکه تصفیه خانه شهرستان پردیس، لواسانات و شمیرانات در سال جاری افتتاح شد و در جلسه امروز هم صرفا در بخش شرقی شهرستان رودهن، بومهن و فیروزکوه تمرکز کردیم.
وی ادامه داد: جانمایی اولیه برای هر کدام از این تصفیه خانه ها انجام شده و زمین برای احداث آن هم واگذار شده است.
ترکی اظهار کرد: در چهار بخش منابع اعتباری برآورد شد که برای هر تصفیه خانه حدود 60 میلیارد تومان اعتبار نیاز است و قرار است که عملیات اجرایی از نیمه های ماه جاری آغاز شود.
ترکی در ادامه به سند توسعه و برنامه های کوتاه و میان مدت اشاره کرد و گفت: طبق سند از سال 96 تا 97 و تا پایان برنامه میان مدت (99) 15 تصفیه خانه که منابع مالی آن تسهیلاتی و در قالب فاینانس است، باید بهره برداری شود.
رئیس سازمان برنامه و بودجه استان تهران همچنین درباره حضور سرمایه گذاران خارجی در پروژه های تاسیس تصفیه خانه فاضلاب گفت: این موضوع با چهار مجموعه سرمایه گذاری پیگیری می شود که مذاکرات اولیه در حال انجام است.

*آخرین وضعیت احداث خطوط مترو و قطار شهری
ترکی، احداث قطار شهری و متروی تهران را از دیگر اولویت های توسعه ای استان تهران عنوان کرد و گفت: متروی تهران به پردیس با مطالعات یک شرکت سرمایه گذار خارجی در حال پیگیری است و مطالعات قطار شهری تهران به پاکدشت هم انجام شده و حوزه راه آهن در مرحله انتخاب پیمانکار است.
رئیس سازمان برنامه و بودجه استان تهران افزود: طبق تعهد قطار شهری تهران به اسلامشهر که مصوبه سفر رئیس جمهور با اعتبار 400 میلیارد تومان بود تا پایان سال 96 نهایی می شود.
وی اعتبار این پروژه را در مرحله نخست و در قالب استاد خزانه 200 میلیارد تومان عنوان کرد که به گفته او، پرداخت شده است.
بر اساس اعلام این مسئول، قطار شهری تهران ورامین هم بیش از 55 درصد پیشرفت داشته است.
ترکی به سفررئیس جمهوری به مناطق جنوب، جنوب غرب و غرب استان تهران اشاره کرد و گفت: این سفر 50 مصوبه با اعتبار بیش از 2 هزار میلیارد تومان دارد که به ترتیب اولویت ها در حال رسیدگی است و حوزه سلامت در اولویت برنامه ها است.
منبع: ايرنا
اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار