مدیر مجموعه تاریخی - فرهنگی کاخ گلستان از مرمت فوری و اورژانسی ۹۰ تابلوی نفیس کاخ گلستان با تجهیز آزمایشگاه بیولوژی و شیمی این مجموعه جهانی خبر داد.
کد خبر: ۴۲۵۰۸۹
تاریخ انتشار: ۲۶ ارديبهشت ۱۳۹۶ - ۱۳:۳۲ 16 May 2017
مسعود نصرتی در مراسم راه‌اندازی رسمی کارگاه مرمت میراث‌جهانی کاخ گلستان اظهار داشت: وجود این مجموعه آزمایشگاهی برای پایگاه جهانی گلستان بسیار حیاتی بود بطوریکه هم اکنون 90 تابلوی نفیس این مجمعه جهانی نیاز به مرمت فوری دارد که با کمک این مجموعه آزمایشگاهی این کار محقق می‌شود.

وی ادامه داد: مراحل راه‌اندازی این کارگاه از 6 ماه قبل آغاز و در دو فاز احیا و بهینه‌سازی فضای کارگاهی  ــ شامل سیستم تهویه، نصب کابینت و تجهیزات اداری، حفاظ فلزی برای در و پنجره، خرید 29 دستگاه مانند انواع میکروسکوپ، اتوکلاو، تجهیزات کشت قارچ و جز آن ــ  برای انجام فعالیت‌های تخصصی مرمت آثار نقاشی، کتب و اسناد باارزش مجموعه کاخ گلستان اجرا شده است.

نصرتی افزود: این مجموعه دارای دو فضای کارگاهی مواد آلی و معدنی و یک فضای آزمایشگاهی بیولوژی و شیمی برای انجام مطالعات، تحقیقات فنی و آسیب‌شناسی بر روی مجموعه آثار کاخ گلستان است.

وی اظهار کرد: این کارگاه برای ایجاد زیرساخت‌های پژوهشی و اتصال آزمایشگاه مرمت کاخ گلستان به سیستم شبکه آزمایشگاهی فناوری راهبردی معاونت علمی ریاست جمهوری از طریق اینترنت راه‌اندازی شده است.

مدیر مجموعه فرهنگی‌هنری کاخ گلستان افزود: این کارگاه می‌تواند مورد استفاده پژوهشگران، دانشجویان در زمینه مطالعات فنی، تاریخی و تکنیکی آثار در سطح کارشناسی ارشد و دکتری قرار بگیرد و امکان دسترس به این اطلاعات از طریق نرم‌افزار کامپیوتری در خارج از مجموعه کاخ برای علاقه‌مندان امکان‌پذیر است.
منبع: تسنیم
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار