پس از فیلتر شدن تلگرام در ایران، برای اغلب مردم این سوال مطرح شده که چرا نسخه‌های فارسی تلگرام همچنان کار می‌کند و حتی در فروشگاه‌های ایرانی این برنامه‌ها در دسترس‌اند یا این برنامه‌ها اساسا چه‌ طور کار می‌کنند؟
کد خبر: ۶۰۹۳۲۲
تاریخ انتشار: ۰۱ خرداد ۱۳۹۷ - ۰۹:۳۶ 22 May 2018

چرا «تلگرام طلایی» و «موبوگرام» رو فیلتر نکردن ؟

به گزارش فارس، از دهم اردیبهشت‌ماه که حکم فیلتر سراسری پیام‌رسان تلگرام صادر شد، تا امروز آمارهای مختلفی از موفقیت یا عدم موفقیت این تصمیم اعلام شده است.

در حالی که وزیر ارتباطات در یک استوری اینستاگرامی، تصویری از یک پژوهش دانشگاهی را منتشر کرده که نشان می‌دهد میزان بازدید پست‌ها در تلگرام در حال نزدیک شدن به میزان قبل از فیلترینگ است و در همین زمان استفاده از فیلترشکن‌ها و نسخه‌های فارسی رشد کرده است؛ اما دبیر کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه (فیلترینگ) با موفق خواندن فیلتر تلگرام اعلام کرده: «پس از مسدود شدن تلگرام، رتبه آن در ایران 100 پله و در جهان ده‌ها پله سقوط کرده است.»

موضوعی که وزیر ارتباطات نیز به آن اشاره کرده مدت‌هاست مورد سوال اغلب مردم است؛ اینکه چرا علی‌رغم فیلترینگ تلگرام نسخه‌های فارسی این پیام‌رسان از جمله هات گرام، تلگرام طلایی و موبوگرام همچنان کار می کنند و حتی در فروشگاه‌های ایرانی برنامه‌های کاربردی در دسترس اند یا اینکه این برنامه‌ها اساسا چگونه کار می کنند؟

نسخه‌های فارسی تلگرام از طریق VPN داخلی به تلگرام متصل می شوند و برای کاربر امکان استفاده از تلگرام فیلتر شده را بدون احتیاج به VPN فراهم می‌کنند.

در این باره چرایی مجاز بودن فعالیت نسخه‌های فارسی تلگرام علیرغم فیلتر بودن اصل برنامه، دو سناریو محتمل است.

احتمال اول به اشاره‌ای از دبیر کارگروه فیلترینگ مربوط است که اخیرا گفته: «با وجودی که برای انتقال تدریجی و آرام مردم به پیام‌رسا‌ن‌های داخلی هنوز برخی از نسخه‌های تلگرام مسدود نشده‌اند و هنوز مبارزه جدی با فیلترشکن ‌ها انجام نشده است بازدید کاربران ایرانی از تلگرام کاهش یافته است.» این نکته می‌گوید: احتمالا قطع دسترسی یکباره 40 میلیون کاربر ایرانی تلگرام باعث ایجاد مشکلات و بازخوردهای جدی می‌شد و علاوه بر این، شیب مهاجرت به پیام‌رسان‌های داخلی به عنوان جایگزین تلگرام را بسیار تند می‌کرد تا جایی که شاید این پیام‌رسان‌ها نتوانند پاسخگوی مراجعات باشند. بنابراین برنامه‌های نسخه فارسی تلگرام باز ماندند.

اما علی‌رغم اینکه پیش‌بینی می‌شد باز ماندن نسخه های فارسی تلگرام و برخورد نکردن با VPNها برای یک دوره کوتاه مدت گذار در هفته‌های اول و دوم فیلتر تلگرام دیده شده باشد، اما این رویه باعث کند شدن رشد مهاجرت مردم به پیام‌رسان‌های داخلی شده است و بسیاری از کاربرانی که به پیام‌رسان‌های داخلی آمده‌اند به دلیل باز بودن این سرویس‌ها در حال بازگشت به تلگرام هستند.

در حال حاضر کاربران تلگرام مهاجرت را آغاز کرده‌اند و اگر این روال بلاتکلیفی ادامه پیدا کند در آینده باید فاز دیگری از مهاجرت انجام شود که شوکی دوباره خواهد بود. از سوی دیگر این نگرانی که شیب مهاجرت به داخلی‌ها تند نباشد چندان منطقی نیست. زیرا سرانجام کاربران باید به پیام‌رسان‌های داخلی بیایند و از آنها استفاده کنند؛ زیرا رشد پیام رسان‌های داخلی در گرو حضور و فعالیت مردم است و تا این امر محقق نشود مشکل حل نمی‌شود.

سناریوی دوم که بدبینانه‌ترین احتمال است می گوید: باز ماندن نسخه‌های فارسی تلگرام و برخورد نکردن با فیلترشکن‌ها در آینده به عنوان دلیلی برای اثبات ناموفق بودن فیلتر تلگرام و عدم تمایل و بی‌اعتماد مردم به پیام رسان‌های داخلی مورد استناد خواهد بود. در حالی که این فرض از اساس اشتباه است؛ زیرا استفاده مردم از نسخه‌های فارسی تلگرام که در ایران میزبانی می شود نشان می‌دهد کاربر به سرویس خوب علاقه و اعتماد می ‌کند حتی اگر داخلی باشد.

به گزارش «تابناک‌تهران»؛ احتمال سوم برای فیلتر نکردن نسخه های ایرانی شده‌ی تلگرام می‌تواند این باشد که در این نسخه ها، دسترسی به کانال هایی که محتوای ضد نظام جمهوری اسلامی ایران دارند یا اقدام به انتشار محتوای مجرمانه می‌کنند محدود شده است.

برچسب ها: تلگرام هم فیلتر شد ، تلگرام فیلتر شکن ها ، فیلتر هوشمند تلگرام ، کانال تلگرام فیلتر شکن ها ، فیلتر ینگ تلگرام ، کی تلگرام فیلتر میشه ، تلگرام فیلتر شد ، تلگرام فیلتر شکن ، تلگرام فیلتر شده ، تلگرام فیلتر نمی شود ، تلگرام فیلتر نشده ، تلگرام فیلتر شکن دار ، تلگرام فیلتر میشود یا نه ، تلگرام فیلتر شد 97 ، تلگرام بدون فیلتر ، تلگرام فیلتر شکن سایفون ، تلگرام فیلتر شکن اندروید ، تلگرام فیلتر شکن شده ، تلگرام فیلتر شکن سرخود ، تلگرام فیلتر شکن ویندوز ، تلگرام فیلتر شکن جدید ، تلگرام فیلتر شکن کامپیوتر ، کانال تلگرام فیلتر شکن اندروید ، فیلتر شکن اندروید برای تلگرام ، دانلود فیلتر شکن تلگرام برای اندروید ، دانلود فیلتر شکن از طریق تلگرام ، دانلود فیلتر شکن از کانال تلگرام ، تلگرام فیلتر شکن بات ، فیلتر شکن برای تلگرام ، تلگرام با فیلتر شکن ، فیلتر شکن برایه تلگرام ، نصب فیلتر شکن برای تلگرام ، تلگرام فیلتر شکن دارد ، تلگرام فیلتر شکن دانلود ، تلگرام فیلتر شکن رایگان ، تلگرام فیلتر شکن داخلی ، فیلتر شکن رایگان برای تلگرام ، دانلود فیلتر شکن تلگرام رایگان ، دانلود فیلتر شکن رایگان برای تلگرام ، رباط فیلتر شکن تلگرام ، روبات فيلتر شكن تلگرام ، فیلتر شکن قوی برای تلگرام ، کانال تلگرام فیلتر شکن ، لینک تلگرام فیلتر شکن ، فیلتر شکن مخصوص تلگرام ، کی تلگرام فیلتر شکن میشه ، فیلتر شکن های تلگرام ، فیلتر شکن برای نصب تلگرام ، نصب فیلتر شکن تلگرام ، کانال تلگرام معرفی فیلتر شکن
اشتراک گذاری
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۱
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۵
اشنا
|
Netherlands
|
۱۴:۰۲ - ۱۳۹۷/۰۴/۰۳
سلام تابناک الان مدیران کانالها باخطر ریزش ممبر روبرو شده اند واگر هاتگرام و تلگرام طلایی بسته نشند فیلترینگ تلگرام به شکست بزرگی برمیخورد چراکه کانال دارها دوباره مجبور به برگشت ومهاجرت اجباری به تلگرام میشوند
گلی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۰۹ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۹
اجبار با اختیار فرق داره. اعتماد به پیام رسان داخلی در صورتی هست که من نوعی بدون فیلتر سراغ پیام رسان داخلی برم. نه وقتی هیچ چاره ای ندارم. وگرنه خود من شخصا به هیچ نوع تولید داخلی اعتماد ندارم.
فاطمه
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۵۵ - ۱۳۹۷/۱۱/۰۴
سلام کدام تلگرام خوب است برای نصب کردن
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۲۰:۱۳ - ۱۳۹۷/۱۱/۰۴
سلام
بهترین تلگرام همون نسخه اصلیشه که نصب کنید و با فیلترشکن یا پروکسی بهش وصل شید.
یا هاتگرام نصب کنید که بدون فیلترشکن میاد
محمود
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۱۲ - ۱۳۹۸/۰۴/۰۸
خاک برسردولت ندیدپدید مابشه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار