وعده های افشانی در نخستین نشست خبری؛
نخستین نشست خبری محمد علی افشانی شهردار تهران درحالی برگزار شد که محور بیشتر سوالات و صحبت های شهردار پایتخت در خصوص قانون منع به کارگیری بازنشستگان و چگونگی اجرای این قانون در مجموعه بزرگ شهرداری تهران بود.
کد خبر: ۶۳۶۰۳۸
تاریخ انتشار: ۰۶ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۷:۲۷ 28 July 2018

قانون منع به کارگیری بازنشستگان از فردا در شهرداری اجرا می شود / بهره برداری از 50 کیلومتر خطوط متروی تهران / اضافه شدن 70 واگن تا پایان سال جاری / برخورد با مفسدان و متخلفان پیشین شهرداری /بدهی 50 هزار میلیاردی شهرداری به قرارگاه خاتم الانبیا

نخستین نشست خبری محمد علی افشانی شهردار تهران درحالی برگزار شد که محور بیشتر سوالات و صحبت های شهردار پایتخت در خصوص قانون منع به کارگیری بازنشستگان و چگونگی اجرای این قانون در مجموعه بزرگ شهرداری تهران بود. افشانی در این نشست خبری ضمن اعلام استقبال از قانون منع به کارگیری بازنشستگان و این که یکی از پیگیران جدی اجرای این قانون بوده است وعده داد که از صبح یکشنبه شهردای تهران پیشتاز اجرای این قانون می شود. او همچنین در این نشست خبری که با حضور تعداد زیادی از رسانه های برگزار و به مدت 2 ساعت به طول انجامید، به موضوعات دیگری چون تحقیق و تفصح از شهرداری، استفعای جنجالی رئیس سابق بازرسی شهرداری، حاشیه نشینی و دیگر مشکلات حوزه شهری و برنامه شهرداری برای برطرف کردن آن ها به تفضیل پرداخته شد.  

به گزارش تابناک تهران شهردار تهران در ابتدای این نشست خبری خود در پاسخ به خبرنگاران درباره اجرای قانون منع به کارگیری بازنشستگان در شهرداری تهران گفت:« اجرای این قانون را از دیروز شروع کرده‌ام و لیست تمام بازنشستگان را گرفته‌ام.من به شدت پیگیر تصویب این قانون بودم چرا که قانون خوبی است و باعث چرخش نخبگان می‌شود. من از فردا اجرای این قانون را شروع می‌کنم تا شهرداری پیشتاز اجرای این قانون باشد. شهردار تهران در پاسخ به این سوال که آیا شما شامل قانون منع بکارگیری بازنشستگان می‌شوید ؟گفت:«شورای شهر باید در این زمینه تصمیم بگیرد اما شاملش نمی‌شوم و من به عنوان شهردار تهران اینجا نشسته‌ام و به سوالات شما پاسخ می‌دهم.» شهردار تهران در بخش دیگری از صحبت‌هایش با تاکید بر لزوم افزایش نشاط و شادی میان گفت:« مردم نیازمند افزایش شادی و نشاط هستند و باید به گونه‌ای عمل کنیم که شهروندان احساس کنند که می‌توانند با هزینه اندک شاد زندگی کنند.» او ادامه داد:«ساماندهی سکونتگاه‌های غیررسمی قطعا از برنامه‌های آتی ما است.  مسئله علمی شهر و مدیریت شهر نیز از برنامه‌های آینده شهرداری تهران خواهد بود. امروز بخش قابل ملاحظه‌ای از شهر با کوچکترین تکانی فرو خواهد ریخت؛ لذا یکی از برنامه‌های ما مدیریت بحران و ساماندهی آن است. باید برای حوادث آمادگی داشته باشیم و مقاوم سازی و نوسازی بافت‌های فرسوده را در دستور کار خود قرار دهیم.به طوریکه شناسنامه فنی برای ساختمان‌های با اهمیت در مرحله اول و پس از آن برای همه ساختمان‌ها تهیه شود تا اطلاع کاملی از آنها داشته باشیم و هنگام بحران بتوانیم از آنها استفاده کنیم.»

او درباره اقدمات شهرداری برای آمادگی لازم جهت مقابله با بحران ها و حوادث هم توضیح داد:«باید در هنگام بروز حوادث از امکانات هوایی استفاده کنیم. با توجه به تغییر شرایط اقلیمی احتمال بارندگی‌های سیل آسا وجود دارد که ظرف سال‌های گذشته نیز چنین بارندگی‌هایی را مشاهده کرده‌ایم. بر همین اساس به تمام معاونین مربوطه خود دستور داده‌ام که ظرف مدت یک ماه وضعیت شهرداری در مقابل بحران سیل و جاری شدن آب‌های سطحی مورد بررسی قرار دهند.»

ساخت 630 واگن جدید برای متروی تهران

موضوع آلودگی هوای تهران و لزوم توسعه حمل و نقل عمومی به عنوان یکی از راهکارهای موثر برای بهبود هوای پاک پایتخت محور بعدی صحبت های شهردار تهران بود:« آلودگی هوا یکی از مشکلاتی است که گریبان گیر همه شهروندان تهرانی است؛ لذا باید قدم‌هایی اساسی در جهت کاهش آلودگی هوا برداریم. توسعه خطوط مترو به ویژه خطوط 6 و 7 در دستور کار ما قرار گرفته و امیدواریم تا سال آینده تقریبا در همین محدوده زمانی فعلی بتوانیم بیش از 50 کیلومتر از خطوط مترو را به بهره برداری برسانیم و بیش از 70 واگن به واگن‌های موجود اضافه کنیم.» او ادامه داد:«ساخت 630 واگن مراحل مناقصه آن انجام شده که 11 شرکت اروپایی در آن شرکت داشتند و نهایتا سه شرکت اسناد خود را تحویل دادند. برنده مناقصه شرکت واگن سازی تهران بود که با مشارکت طرف چینی به زودی مرحله امضای نهایی این قرارداد را انجام می دهد.» به گفته شهردار تهران در این قرارداد جدید علی رغم اینکه سه سال پس از قرارداد قبلی بوده اما حدود 280 میلیون دلار صرفه جویی نسبت به قرارداد قبلی داشته‌ایم. در حقیقت با قیمت پایین‌تری این قرارداد به امضاء رسیده است. در قرارداد قبلی تنها 25 درصد داخلی سازی وجود داشت اما در قرارداد جدید این رقم به 55 درصد افزایش پیدا کرده به شکلی که پس از این قرارداد می‌توانیم به طور کامل واگن‌ها را در کشور بسازیم. نوسازی ناوگان اتوبوس رانی با 3 هزار اتوبوس در شهر تهران و توافق نهایی برای برقی شدن موتورسیکلت ها و برنامه بلند مدت برقی شدن تاکسی از دیگر صحبت های افشانی درباره بهبود کیفیت هوای تهران و توسعه ناوگان حمل و نقل عمومی تهران بود.

بدهی 80 هزار میلیاردی شهردای به قرارگاه خاتم و پیمانکاران

شهردار تهران در بخش دیگری از صحبت هایش با رد شایعات مطرح شده در خصوص مخالفت او با انجام تحقیق و تفحص از شهرداری، دراین باره توضیح داد:«من هیچ مخالفتی در این خصوص نداشته و ندارم بلکه بسیار هم استقبال می‌کنم که حتی هر سه ماه یکبار و با جدیت این اتفاق بیفتد و من این موضوع را پیگیری می‌کنم؛ چرا که مبنای من حاکمیت قانون است ولی بهتر است کسانی که این صحبت‌ها را می‌کنند حداقل با من تماس گرفته و بعد صحبت کنند.» افشانی همچنین درباره نحوه انتصابات در شهرداری تهران هم گفت:«هیچ فشاری بر من در خصوص انتصاب یا جابه‌جایی افراد جواب نمی‌دهد. من برای انتصابم سه شاخص تجربه مرتبط، دانش و توان اجرای برنامه‌ها را در نظر گرفتم و تمام انتصاباتم بر این اساس انجام می شود و حتی به معاونت منابع انسانی دستور داده‌ام رزومه تمام انتصابات فعلی و قبلی را در سایت بارگذاری کند تا مردم خودشان ببینند که سابقه مدیران فعلی و قبلی چگونه بوده است.» شهردار تهران همچنین درپاسخ به سوالی درباره جزئیات تفاهم نامه با قرارگاه خاتم الانبیا هم گفت:« با قرارگاه خاتم الانبیاء تفاهم‌نامه‌ای امضاء نشده است چون میزان بدهی شهرداری زیاد است و بیش از 50 هزار میلیارد تومان بدهی دارد که حدود 23 هزار میلیارد تومان آن بدهی بانکی است که متاسفانه سود معوقات نیز هر ماه به آن اضافه می‌شود.» او ادامه داد:«بدهی شهرداری به مالکان و پیمانکاران حدود 30 هزار میلیارد تومان است و بعضی پیمانکاران طرف قرارداد یا کاهش نیرو دادند و یا کار را متوقف کردند و حالا در این جلسه فرصت شش ماهه‌ای به شهرداری تهران داده شد تا بتواند خود را به منابع جدید تجهیز کند و از همان روز بعد از جلسه نیز قرارگاه خاتم الانبیاء کار را شروع کرد.»

درآمد و هزینه های شهرداری سر به سر شد

افشانی در بخش دیگری از صحبت هایش ضمن اشاره به درآمد 650 میلیارد تومانی شهرداری گفت:« در حال حاضر درآمد شهرداری تهران در ماه حدود 650 میلیارد تومان است که دقیقا همه آن صرف پرداخت حقوق و نگهداشت شهر می‌شود. در حقیقت درآمد و هزینه‌های شهرداری تهران سر به سر شده است.» افشانی در ادامه درباره بدهی شهرداری نیز تصریح کرد:« با توجه به حجم بدهی شهرداری به بانک‌ها و پیمانکاران باید منابعی ایجاد شود و برای حل این مشکل با تمام کسانی که با پروژه‌های عمرانی مرتبط هستند و همچنین  با 9 نفر از مدیران عامل بانک‌ها جلسه گذاشته‌ایم تا در مورد تعیین تکلیف بدهی‌ها به نتیجه برسیم و قطعا در آینده این وضع بهتر می‌شود.» او همچنین درباره طلب شهرداری از دولت و سرانجام پرداخت این بدهی هم توضیح داد:« میزان طلب‌ها از دولت اعلام شد اما دولت روی برخی از آنها نظر موافق ندارد. لذا مقرر شد در کارگروه مشترکی، طلب شهرداری از دولت را نهایی کنیم. خوشبختانه 100 هزار میلیارد تومان اعتبار در قانون بودجه امسال برای تهاتر طلب‌های شهرداری تهران اختصاص پیدا کرده است اما هنوز اعداد نهایی نشده و باید تا قطعی شدن اعداد طلب‌ها منتظر بمانیم.» او همچنن درباره منابع دولتی به عنوان کمک به مجموعه شهرداری تهران هم گفت:« با توجه به ارتباطات خوبی که با دولت دارم امیدوارم از منابع دولتی کمک خوبی بگیرم. در تبصره ماده 5 بودجه انتشار اوراق مالی وجود دارد که سال گذشته از حدود 5000 میلیارد که 50 درصد آن به قطار شهری اختصاص پیدا می‌کرد. توانستیم حدود 4000 میلیارد به قطار شهری بدهیم که از این میزان 2000 میلیارد به شهرداری تهران اختصاص پیدا کرد. امیدواریم با رفع موانع این 2000 میلیارد تومان اوراق را بتوانیم منتشر کنیم. پیش بینی می‌کنیم 1500 میلیارد تومان اجازه انتشار اوراق نیز پس از این 2000 میلیارد تومان، بگیریم.»

افشانی در میانه نشست خبری گریزی هم به استعفای پرحاشیه رئیس پیشین سازمان بازرسی شهرداری تهران زد و دراین خصوص توضیحاتی داد:« می‌خواهم در مورد شخص خاصی صحبت کنم اما چون این موضوع در رسانه‌ها منتشر شد باید بگویم که ایشان تجربه‌ای در حوزه شهرسازی نداشت و امور شهری را نمی‌شناخت لذا نمی‌توانست بازرسی دقیقی بر حوزه شهرداری اعمال کند. متاسفانه صداقت در نامه آقای شیرازی نبود. بی تردید باید اخلاص مهمترین اصل باشد که هر انسانی در زندگی آن را مد نظر قرار دهد. من در تمام زندگی به ویژه با رسانه‌ها تلاش می‌کنم جز صداقت و راستی بر زبان نیاورم. من به آقای شیرازی اعلام کردم که چون اعلام کردند که شما آدم سالمی هستید دوست دارم در جاهای دیگری از شما استفاده کنم که ایشان در جواب گفتند به من چند روزی فرصت دهید و رفتند و نامه‌ای به تاریخ دو روز قبل به عنوان استعفا نوشتند که کار درستی نبود. این در شرایطی بود که من به ایشان اعلام کرده بودم که به سلامت شما اطمینان دارم و از من فرصت خواستند و این نامه را به تاریخ دو روز قبل نوشتند.» او اضافه کرد:« من فردی را منصوب کردم که قریب به 30 سال در بالاترین سطح مدیریتی بود و مسئولیت مدیرکل بازرسی سازمان شهرداری‌ها و شهرداری‌های سراسر کشور را بر عهده داشت. در خارج از کشور دوره دیده بود و رشته مرتبط داشت.»

برخورد قاطع با مفسدان و متخلفان پیشین شهرداری

حاشیه نشینیئ و توجه ویژه شهرداری و دولت به این معضل مهم اجتماعی بخش دیگری از صحبت های شهردار تهران در این نشست خبری بود:« موضوع حاشیه نشینی جزء اولویت‌های دولت و شهرداری قرار گرفته، تقسیم وظیفه در این حوزه بین دستگاه‌های مربوطه انجام شده و اگر فردی از استانی آمد و امکان زندگی در تهران نداشت باید به کمیته امداد همان استان خود معرفی و از ورود این افراد به تهران جلوگیری شود.موضوع حاشیه نشینی گستردگی زیادی دارد و حداقل باید در یک دوره 10 ساله با هماهنگی تمامی دستگاه‌های ذیربط نسبت به حل آن اقدام کرد. شهردار تهران در پاسخ به سوالی درباره بررسی پرونده‌های فساد گذشته و برخی پرونده‌های فساد مطرح شده در فضای مجازی و همچنین پیگیری نامه‌های شهردار قبلی که بر اساس سند تحویل و تحول به مراجع قضایی ارسال شده است، گفت:« راجع به فساد در دوران گذشته باید بگویم هر کسی هر فسادی انجام داده باشد قطعا تحقیق می‌شود و اینگونه نیست که برخی می‌گویند فسادهای گذشته دیده نمی‌شود اما باید مستنداتی وجود داشته باشد که این مستندات به مراجع قضایی و مربوطه داده شده و حتی متهم نیز دفاعیات خود را داشته باشد تا در نهایت حکمی صادر و ابلاغ شود.» او ادامه داد:« تخلفات پیشین حتما بررسی می‌شود. اما بر اساس حدس و گمان نمی‌شود کار کرد.در این مدت در برخی کانال‌ها صحبت‌هایی از فساد شده است اما برخی تعمدا دروغی می‌سازند و بعد روی آن مانور می‌دهند و دیده‌اید که من در این مدت به این خبرها که عمدتا غیرواقعی هستند واکنش نشان داده‌ام؛ چرا که وقت من متعلق به مردم است و باید برای آنها کار کنم.

ماجرای دستگیری عامل نفوذی در دفتر شهردار پایتخت

شهردار تهران در بخش دیگری از صحبت هایش در پاسخ به پرسشی درخصوص دستگیری فردی به اتهام نفوذ در دفتر شهردار تهران هم توضیح داد:« نهادی که این فرد را دستگیر کرده بود اعلام کرد که این فرد در زمان شهردار قبل ارتباطاتی داشته اما این فرد از درجه سرداری نیز پایین‌تر نمی‌آمده و در جاهای مختلف خود را با عنوان‌های مختلف سرداری معرفی می‌کرده است.این فرد تماسی با من گرفت و اعلام کرد که سردار محمودی به عنوان محافظ، پیش شما می‌آید و فرد بسیار با انگیزه و خوبی است که من اعلام کردم محافظان من توسط نیروی انتظامی فرستاده شدند و محافظ دیگری نمی‌خواهم. در دیداری با فرمانده نیروی انتظامی تهران و جمعی از معاونین این فرد را مشاهده کردند که خود را سردار سیف اللهی معرفی کرد. پس از این دیدار چند روز بعد این فرد با من تماس گرفت و دوباره سفارش فردی را کرد. من در همین موقع به سردار سیف اللهی اصلی زنگ زدم و از وی پرسیدم که در مدت اخیر به من زنگ زده و احوال من را پرسیده که اعلام کردند پس از تصدی من در شهرداری تهران با من تماسی نداشته است و کنجکاو شدند که علت سوال من چیست؟ که توضیح دادم فردی اخیرا با نام سردار سیف اللهی زیاد احوال من را می‌پرسد در همین جا مطمئن شدم که این فرد قصد سوء استفاده دارد. لذا با حراست صحبت کردم که با اطلاعات مکاتبه شد تا این فرد بازداشت شود.» افشانی ادامه داد:«پس از این موضوع بار دیگر این فرد به من زنگ زد که من اعتراض کردم که چرا هنوز دستگیر نشده که مشخص شد این فرد کیس نهاد نظارتی دیگری بوده و فردای اعتراض من بازداشت شده است. در هر صورت این فرد بدون اینکه سوء استفاده‌ای کرده باشد و یکبار به جز همان دیدار فرماندهی نیروی انتظامی تهران و معاونینش هیچ وقت به دفتر من نیامده بود.»شهردار تهران تاکید کرد: من باعث دستگیری وی شدم البته این ممکن است برای من هزینه داشته باشد چرا که این فرد پس از آزادی بیکار نخواهد نشست اما من باعث دستگیری و بازداشت او شدم.

طرح جدید افشانی برای درختکاری پایتخت

افشانی در پاسخ به سوالی در خصوص چگونگی کاهش فاصله شمال و جنوب گفت:‌ من مکانیکی به شهر نگاه نمی‌کنم و حفظ هویت شهر برایم مهمتر است و حتی برای حفظ پهنه‌های شمال تهران طرحی را در حال اجرا داریم که تا کنون در مورد آن صحبت نکرده‌ام که مهمترین طرحم این است و 1000 نفر بر روی آن کار می‌کنند و انتظارم این است که رسانه‌ها نیز تمام قد وارد شوند.» او در تشریح این طرح گفت:«در خط شمالی شهر از شرق تا غرب شروع کرده‌ایم و قرار است درختکاری آن هم به روش آبیاری قطره‌ای انجام بگیرد و الان کار را شروع کرده‌ایم تا در انتهای پاییز کل مسیر درختکاری شود. حتی اعتراض مدعیانی را که ممکن است بگویند زمین ما است و ... پیش بینی کردیم و فرصت بررسی داده شده است.

 

 

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار