در ماجرای تحریم شرکت هواپیمایی ماهان توسط آلمان هم ردپای گرنل به وضوح قابل مشاهده است. پس از اینکه آلمان اعلام کرد حقوق فرود هواپیما‌های شرکت ماهان را تعطیل کرده است، گرنل، طی یادداشتی در وبگاه شبکه فاکس نیوز، ضمن استقبال از این تحریم، اقدام آلمان را یک «گام بزرگ» و «تصمیم قاطعانه» ارزیابی کرد. گرنل در این یادداشت از کشور‌های دیگر هم درخواست کرد ماهان را تحریم کنند.
کد خبر: ۷۱۱۲۱۴
تاریخ انتشار: ۱۴ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۸:۳۴ 03 February 2019
سفارت آمریکا در آلمان؛ قرارگاه جنگ اقتصادی علیه ایران

سفارت آمریکا در آلمان در رأس تلاش‌های کاخ سفید برای قطع روابط تجاری ایران و اروپا قرار دارد. پس از اقدام اخیر اروپا در تسهیل دادوستد با ایران، کار این سفارت به جایی رسیده است که حتی روسای شرکت‌های آلمانی را هم تهدید و ارعاب می‌کند.

به گزارش فرارو، اواخر هفته گذشته، اروپا مهمترین اقدامش را در زمینه کمک به ایران برای دور زدن تحریم‌ها انجام داد. سه کشور اروپایی امضاکننده توافق هسته‌ای ۲۰۱۵ -فرانسه، آلمان و بریتانیا -، به طور مشترک برای تسهیل دادوستد کالا‌های بشردوستانه با ایران نهادی به نام «ابزار حمایت از تبالات تجاری» (اینس‌تکس) تاسیس کردند که با واکنش منفی و سریع آمریکا همراه شد. قرار است که در نهایت، این نهاد تجارتی به شرکت‌ها اجازه دهد، تحریم‌های یکجانبه آمریکا علیه ایران را دور بزنند.

ایران تهدید کرده است که اگر کشور‌های اروپایی منافع اقتصادی‌اش از توافق هسته‌ای را تامین نکنند، از برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) خارج خواهد شد. ژان ایو لودریان، وزیر خارجه فرانسه، که کشورش از اینس‌تکس میزبانی می‌کند، گفته است این نهاد «یک اقدام سیاسی است.»

از سوی یک سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در واکنش به سازوکار ویژه اروپا گفت: «ما توقع نداریم که این سازوکار به هیچ شکلی بر کارزار فشار اقتصادی حداکثری‌مان تاثیری بگذارد.» علاوه بر این، یک مقام بلندپایه دولت دونالد ترامپ هم در این خصوص مدعی شد: «ایالات متحده، کارآمدی سازوکار ویژه را زیر سوال می‌برد و به اجرای کامل تحریم‌هایش متعهد باقی می‌ماند.»

به رغم اینکه آمریکایی‌ها اقدام اروپا را کم اهمیت جلوه داده‌اند و کارآمدی آن را هم زیر سوال برده‌اند، اما تلاش‌های فراوانی برای کارشکنی در تجارت میان ایران و اروپا انجام می‌دهند. سفارت آمریکا در آلمان، خصوصا ریچاد گرنل، سفیر آمریکا در برلین، در کانون این تلاش‌ها قرار دارد.

شاید بتوان گرنل را سرسخت‌ترین سفیر دولت ترامپ در برابر ایران دانست. او به طور بی‌وقفه برای پیشبرد تحریم‌های آمریکا علیه ایران و دور کردن شرکت‌های اروپایی از ایران کوشش می‌کند. گرنل در روزنامه‌ها و رسانه‌های آلمانی و آمریکایی علیه ایران یادداشت می‌نویسد، در توئیتر به شرکت‌های آلمانی دستور می‌دهد که از ایران خارج شوند، از اعدام علنی یک ایرانی، که به تجاوز متهم شده، انتقاد می‌کند و تحریم هواپیمایی ماهان توسط آلمان را اقدامی قاطع توصیف می‌کند.

حضور گرنل در آلمان، به عنوان اقتصاد بزرگ اروپا، دردسر‌هایی برای شرکت‌های آلمانی که با ایران دادوستد می‌کنند، درست کرده است. به طوری که برخی مقامات تجاری آلمان از تمایل آمریکا به ایجاد دردسر برای شرکت‌های آلمانی سخن می‌گویند. مایکل توکوس، رئیس اتاق بازرگانی ایران و آلمان، می‌گوید: «دوستان آمریکایی‌مان اشتیاق بیشتری به ایجاد مشکلات دارند.»

به گفته توکوس، این مشکلات از فشار مستقیم مقامات آمریکایی بر شرکت‌های اروپایی ناشی می‌شود. توکوس گفت: «این ارعاب است، آن‌ها با ترس زندگی می‌کنند.» این مقام آلمانی در ادامه تصریح کرده که مقامات آمریکایی حداقل به ۲۰ بازرگان آلمانی مراجعه کرده و آن‌ها را به قطع تجارت با ایران ترغیب کرده‌اند. آمریکایی‌ها با برخی شرکت‌ها با لحنی دوستانه و با برخی دیگر با زبان تهدید و تحریم سخن گفته‌اند. امری که توکوس آن را نامناسب می‌داند.
 
سفارت آمریکا در آلمان؛ قرارگاه جنگ اقتصادی علیه ایران

او گفت: «فکر نمی‌کنم تهدید کردن یک شرکت وظیفه هیچ دیپلماتی باشد. آن‌ها نباید با شرکت‌های کشور میزبان‌شان به این شکل رفتار کنند.».

اما این رفتار در سفارت آمریکا در برلین، با افتخار به عنوان «کارزار فشار حداکثری اقتصادی» توصیف شده است. این سفارت در کل اروپا، بخصوص آلمان، که کانون اقتصادی اروپاست، تلاش‌هایی علیه ایران انجام می‌دهد.

گرنل، که یکی از شخصیت‌های نزدیک به ترامپ است، کارش در آلمان را با یک توئیت جنجالی آغاز کرد. او با لحنی تحکم‌آمیز به شرکت‌های آلمانی، که با ایران دادوستد می‌کنند، دستور داد که فورا روابط‌شان با ایران را قطع کنند. این توئیت با انتقاد تند مقامات آلمانی و تحلیلگران مواجه شد. اما گرنل به کارزار خود ادامه داد. او جلساتش با شرکت‌های آلمانی را علنی کرد و پس خروج هر شرکت از ایران، با هشتگ «تحریم‌ها کارآمد است» جشن می‌گرفت.

در پاییز گذشته، شعبه هامبورگ بانک ملی، از شرکت مخابراتی دویچه تلکوم، نامه‌ای درباره قطع همه تلفن‌ها و خدمات دریافت کرد. شرکت آلمانی گفته بود که به دلیل تحریم‌های آمریکایی، بانک ملی دیگر نمی‌تواند قبوض خود را پرداخت کند. توماس ولفینگ، وکیل بانک ملی، گفته که این اقدام دویچه تلکوم حتما در اثر فشار آمریکایی‌ها اتخاذ شده است.

پس از مطرح شدن ماجرای بانک ملی، سفارت آمریکا در برلین در توئیتی مدعی شد که این بانک گروه‌‎های تروریستی را تامین مالی می‌کند.

در ماجرای تحریم شرکت هواپیمایی ماهان توسط آلمان هم ردپای گرنل به وضوح قابل مشاهده است. پس از اینکه آلمان اعلام کرد حقوق فرود هواپیما‌های شرکت ماهان را تعطیل کرده است، گرنل، طی یادداشتی در وبگاه شبکه فاکس نیوز، ضمن استقبال از این تحریم، اقدام آلمان را یک «گام بزرگ» و «تصمیم قاطعانه» ارزیابی کرد. گرنل در این یادداشت از کشور‌های دیگر هم درخواست کرد ماهان را تحریم کنند.

تمرکز گرنل بر ایران به مسائل سیاسی و اقتصادی محدود نمی‌شود، او اخیرا در اقدامی کم سابقه، طی یادداشتی در روزنامه آلمانی بیلد، از اعدام علنی یک فرد در ایران، که به تجاوز و آدم‌ربایی متهم شده است، انتقاد کرد و آن را نقض حقوق بشر تلقی کرد. گرنل مدعی شده فردی که در ایران اعدام شده، همجنسگرا بوده است. احتمالا توجه گرنل به این مورد خاص، با ویژگی‌های خصوصی خودش مرتبط است. خود گرنل علنا یک همجنسگرا است.
 
 
 
 
 
 
اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار