تصاویر ماهواره‌ای که ناسا از وضعیت آب و هوایی ایران در سوم آوریل 2018 (14 فروردین 97) و 28 مارس 2019(8 فروردین 98) منتشر کرده، از اختلاف قابل‌توجه میزان بارندگی‌های سال گذشته و امسال در کشورمان، حکایت دارد.
کد خبر: ۷۳۳۳۶۵
تاریخ انتشار: ۲۱ فروردين ۱۳۹۸ - ۱۲:۴۸ 10 April 2019

به گزارش ایرنا، سازمان فضایی آمریکا (ناسا) با انتشار تصاویر ماهواره‌ای، میزان بارندگی‌های سنگین اخیر در ایران را با زمان مشابه در سال گذشته مقایسه کرد و نوشت: اگرچه بروز سیل‌های فصلی با پایان زمستان و آغاز بهار در منطقه خاورمیانه چیز عجیب و جدیدی نیست اما بارش‌های امسال در بخش‌هایی از عراق، ایران، سوریه و افغانستان شدید بوده‌اند.
با استفاده از ترکیب طیف نورهای مرئی و فرو سرخ به‌کار رفته در تصویر ماهواره‌ای که ماه مارس امسال (فروردین 98) از شرایط جوی ایران گرفته‌شده است، به‌راحتی می‌توان خروج رودها از مسیر خود و سرایت آب به دشت‌های سیلابی و کویرها را مشاهده کرد. 
ناسا در بخش دیگری از گزارش خود دراین‌باره نوشت: به گزارش رسانه‌های خبری و آژانس‌های امدادی دست‌کم یک هزار و 900 شهر و روستا در 31 استان ایران با سیلاب درگیر شده‌اند؛ سیلابی که به مرگ بیش از 60 نفر و آواره شدن هزاران نفر دیگر منجر شد. 
ورود آب‌های ناشی از سیلاب، هزاران میلیون دلار به زمین‌های زراعی خسارت وارد کرده و محصولات آن‌ها را از بین برد. 
بخش‌هایی از استان گلستان (در بارندگی‌های سنگین اخیر) 70 درصد از بارش سالیانه خود را تنها در یک روز دریافت کرد. 
وقوع سیل‌های ناگهانی به‌طور خاص در حوالی شیراز شدت داشت، چندین سد در جنوب غرب ایران در معرض خطر سرریز قرار گرفتند و هزاران جاده و پل از بین رفت. 
به گزارش ایرنا، آمار ارائه‌شده از سازمان ایرانی مربوطه، نیز گزارش ناسا را تائید می‌کند. 
میزان بارندگی‌ها در سال آبی 97-96، محدود به 171 میلی‌متر بود که با توجه به کاهش 27 درصدی بارش‌ها نسبت به سال پیش از خود، به یکی از خشک‌ترین دوره‌های جوی ایران در 50 سال اخیر تبدیل شد. 
این در حالی است که به گفته رضا اردکانیان وزیر نیرو، میزان بارش باران در سال آبی 97-98، یعنی از اول مهرماه تاکنون، به 265 میلی‌متر رسیده که از میانگین بارش‌ها در نیم‌قرن اخیر، 40 درصد بیشتر است. 
سال آبی به یک دوره دوازده‌ماهه برای سنجش میزان بارندگی در یک ناحیه گفته می‌شود که در ایران از ابتدای پائیز تا پایان تابستان را دربرمی گیرد.

April 3, 2018 - March 28, 2019

 

گزارش ناسا از بارش‌ها در ایران
April 3, 2018
گزارش ناسا از بارش‌ها در ایران
March 28, 2019

 

https://earthobservatory.nasa.gov/images/144785/floods-ravage-iran-and-iraq

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار