مدیرعامل سازمان نوسازی شهرداری تهران می‌گوید آمار جمعیت ساکنان مناطق حومه پایتخت افزایش یافته است و افراد شاغل در این کلانشهر ناگزیر به سکونت در اطراف آن شده‌اند.
کد خبر: ۷۷۷۳۷۲
تاریخ انتشار: ۱۲ شهريور ۱۳۹۸ - ۱۱:۲۰ 03 September 2019

شهرداری تهران: جمعیت حومه پایتخت افزایش یافته است

به گزارش تابناک تهران، از اداره ارتباطات و امور بین‌الملل این سازمان، کاوه حاجی‌ علی‌ اکبری در جلسه بررسی طرح تأمین مسکن اجتماعی در شهر تهران با اشاره به افزایش نرخ جمعیت در حاشیه پایتخت گفت: در حالی که رشد جمعیت شهر تهران به حدود یک درصد رسیده و در حالت تعادل قرار گرفته این امر در سکونتگاه‌های اطراف آن از جمله اندیشه، پرند، هشتگرد، آبیک، رباط‌ کریم، رودهن و بومهن رشد قابل توجهی داشته است.

وی افزود: برخی گروه‌های اجتماعی و اقتصادی شاغل در تهران ناگزیر به سکونتگاه‌های پیرامون شهر رفته‌اند.

این مسئول عنوان کرد: افزایش رشد جمعیت در سکونتگاه‌های حاشیه شهر تهران حاکی از پدیده مسکن‌نایابی و انتقال ناگزیر این افراد است که تاثیر بسزایی در بحث حمل و نقل و ترافیک، آلودگی هوا، اتلاف وقت و ایجاد سایر پیامدهای اجتماعی و اقتصادی دارد.  
علی اکبری اظهارداشت:‌ طبق آمار بانک مرکزی نرخ استیجار در شهر تهران به حدود ۵۰ درصد رسیده و به نظر می‌رسد جهش قیمت مسکن در یکسال گذشته موجب دشوار شدن خرید مسکن، افزایش تقاضا در بازار اجاره و در نتیجه حادتر شدن بحران افزایش جمعیت حاشیه شهر تهران شده است.
مدیرعامل سازمان نوسازی شهر تهران با طرح این سؤال که آیا می‌توان به ایده‌ای برای تأمین مسکن گروه‌های اجتماعی مذکور در داخل شهر تهران رسید؟ تصریح کرد: با توجه به بند ۲۱ ماده ۵۵ قانون شهرداری‌ها مبتنی بر تأمین مسکن برای گروه‌های کم برخوردار، شهرداری تهران اعلام آمادگی کرده است به عنوان پایلوت (نمونه)‌ می‌تواند با همکاری وزارت کشور، پیشنهاد و طرحی را در این خصوص آماده کند تا در نهایت در قالب آیین‌نامه به تصویب هیات وزیران برسد.
علی اکبری با بیان اینکه پژوهش‌هایی نیز درباره تامین مسکن اجتماعی در پایتخت توسط گروه های مختلف انجام شده، اظهارداشت: مطالعه و نمونه های مشابه جهانی در این خصوص گردآوری و بررسی شده‌اند؛ همچنین گفت و گوهایی در این باره انجام گرفته که بر مبنای آن پیشنهاد اولیه‌ای تهیه شده است.

براساس این گزارش از جمله تصمیم های جلسه مذکور تدوین ضوابط جامع معماری (از جمله پارکینگ، مساحت واحدها، الگوی استقرار )، تدوین ضوابط برنامه‌ریزی (کاربری و تراکم زمین های هدف طرح، پراکنش محدوده ها در شهر و ...) و تهیه بسته های تشویقی به منظور کاهش قیمت تمام شده واحدهای موضوع طرح (شامل عوارض، زمین و ...) در طرح تامین مسکن اجتماعی در شهر تهران بوده است.

به گزارش تابناک تهران، مسکن اجتماعی به واحدهای مسکونی اطلاق می‌شود که در قالب برنامه های حمایتی تولید و عرضه مسکن برای گروه های کم درآمد و اقشار ضعیف جامعه به همت دولت تدبیر و امید احداث می‌شود و مسکن تملیکی، استیجاری و اجاره به شرط تملیک از انواع آن به شمار می‌رود.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار