رییس اسبق موسسه ژئو فیزیک دانشگاه تهران به تشریح آخرین جزییات ژئوفیزیکی زلزله شب گذشته و ابهامات مرتبط با آن پرداخت.
کد خبر: ۸۴۷۴۱۱
تاریخ انتشار: ۱۹ ارديبهشت ۱۳۹۹ - ۱۴:۴۲ 08 May 2020

نصرالله کمالیان به تشریح علت زلزله شب گذشته تهران و دماوند پرداخت و گفت: منطقه شمال تهران که از فیروزکوه تا طالقان را در برمی‌گیرد، سیستم‌گسل‌های بزرگی دارند که یکی از آن‌ها گسل «مشا» و گسل «فشم» است که این‌ها سابقه زلزله‌خیزی زیادی داشتند و دارند و اتفاقا از گسل‌های جوان هستند بنابراین نباید انتظار داشته باشیم که این گسل‌ها ساکت باشند.

وقوع چنین زلزله‌ای کاملا طبیعی بود

رییس اسبق موسسه ژئو فیزیک دانشگاه تهران و استاد بازنشسته زمین شناسی با بیان اینکه وقوع چنین زلزله‌ای کاملا طبیعی بود، تصریح کرد: این گسل‌ها فعال بوده و هستند و قبلا هم از خودشان فعالیت نشان داده‌اند. این فعالیت خود را به صورت زلزله‌های کوچک با شدت‌های پایین بوده، اما جمع شدن انرژی کافی و آزادشدنش باعث می‌شود که زلزله‌های بزرگ هم اتفاق بیفتد.

وی ادامه داد: زلزله‌ای که شب گذشته با شدت ۵.۱ ریشتر دماوند و تهران را لرزاند، جز زلزله‌های طبیعی این گسل است و اگر بخواهیم به این مساله بپردازیم که احتمال وقوع چنین زلزله‌هایی در آینده وجود دارد یا خیر باید بگوییم که این گسل جوانی است و انتظار وقوع چنین زلزله‌ای از این گسل امر دور از انتظاری نیست، اما اینگونه هم نیست که هر روز اتفاق بیفتد.

وقوع زلزله‌ها با یک فصل خاص ارتباط مستقیم ندارند

کمالیان ارتباط مستقیم وقوع زلزله‌ها با یک فصل خاص را رد کرد و گفت: اینکه وقوع زلزله‌ها در تابستان یا زمستان بیشتر باشند، امر ثابت شده‌ای نیست؛ برای مثال زلزله طبس در فصل تابستان رخ داد که اوج گرما بود و ما نمی‌توانیم زلزله‌ها را به فصل خاصی مرتبط بدانیم.

وی ادامه داد: زلزله دیشب یک پیش لرزه هم داشته است که زلزله ۲.۹ ریشتری قبل از آن صورت گرفت و حتی بعد از زلزله اصلی هم تعداد زیادی پس لرزه داشتیم که در مورد خود این زلزله می‌توان گفت که این زلزله اصلی بوده و بعید می‌دانم که زلزله دیگری به دنبال آن بیاید.

شاید به مدت دو ماه تعداد زیادی پس لرزه داشته باشیم

کمالیان خاطرنشان کرد: عموما زمین‌لرزه‌های با شدت ۴ و ۵ ریشتری به بعد، تعدادی پس لرزه دارند و شاید به مدت دو ماه تعداد زیادی پس لرزه داشته باشیم. همانطوری که شب گذشته هم این اتفاق صورت گرفت و ما شاهد ۲۰ پس لرزه بودیم. این‌ها پس لرزه‌هایی هستند که قدرت زیادی ندارند، اما بعد از زلزله اصلی صورت می‌گیرند.

ارتباط زلزله شب گذشته و فعال شدن آتش فشان دماوند

رییس اسبق موسسه ژئو فیزیک دانشگاه تهران به سوالی مبتنی بر اینکه چه میزان احتمال می‌رود که با وقوع چنین زلزله‌هایی و حتی با شدت بیشتر آتش‌فشان دماوند فعال شود، پاسخ داد و تاکید کرد: آتش فشان دماوند از زمین شناسی بسیار قدیمی است و سالهاست که خاموش شده و اثرات فعالیت از آن دیده نمی‌شود، اما برای اینکه به این سوال به خوبی جواب داده شود، باید کار تحقیقاتی انجام شود که خاموش بودن یا فعالیت مجدد این آتش‌فشان را تایید کند.

رییس اسبق موسسه ژئو فیزیک دانشگاه تهران در پایان خاطرنشان کرد: هرچند اقداماتی در این خصوص انجام شده است، اما با این وجود همان اقدامات را شروع فعالیت پژوهشی در این حوزه نمی‌توان دانست چراکه کار بسیار گسترده‌ای است و کار پژوهشی بسیاری در این زمینه نیاز دارد، لذا نمی‌توانیم زلزله شب گذشته را با فعالیت آتش‌فشان دماوند مرتبط بدانیم.

شایان ذکر است حوالی ساعت یک بامداد امروز زلزله شدیدی با شدت ۵.۱ ریشتری در مرز استان‌های مازندران، تهران و حوالی مازندران احساس شد که تیم‌های مدیریت بحران به منظور ارزیابی محل حادثه اعزام شدند.

زلزله‌ای که با پس لرزه‌ها و پیش‌لرزه‌های متفاوتی همراه بود و اگرچه به طور مستقیم مصدوم خاصی نداشت، اما استرس‌های ناشی از آن باعث فوت یکی از شهروندان میانسال در حین فرار از زلزله شد.

به گفته بندپی، استاندار تهران بر اثر وقوع این زلزله یک دختر ۲۱ ساله در غرب تهران بر اثر ترس و فرار هنگام زلزله با ایست قلبی تنفسی و یک پیرمرد ۶۰ ساله بر اثر فرار از منزل و آسیب دیدن سر وی، جان خود را از دست داده و تعدادی از هموطنان نیز مصدوم شدند.

اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار