تهران- مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری ورامین اعلام کرد: تعداد موارد آتش‌سوزی در مزارع گندم و جو این شهرستان نسبت به مدت مشابه سال گذشته دو برابر شده است.
کد خبر: ۸۵۹۴۷۳
تاریخ انتشار: ۱۸ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۸:۴۹ 07 June 2020

محسن پارسا روز یکشنبه در این باره گفت: از ابتدای فصل برداشت محصول گندم و جو در مزارع شهرستان ورامین، موارد متعددی آتش‌سوزی در اراضی کشاورزی شامل گندم و جو و بقایای کاه و کلش به وقوع پیوسته و هر روز عوامل آتش‌نشانی نسبت به اطفاء حریق اراضی اقدام می‌کنند.

وی اظهار داشت: طی سه روز گذشته بیش از ۲۰ مورد آتش‌سوزی در حوزه شهر ورامین و موارد زیادی در بخش جوادآباد رخ داده است که نیروهای عملیاتی آتش‌نشانی تلاش کردند تا ضمن جلوگیری از سرایت آتش به سایر مزارع، از بروز خسارات بیشتر به کشاورزان بکاهند.

پارسا با بیان این که تاکنون دلیلی مبنی بر عمدی بودن آتش‌سوزی‌ها در مزارع ورامین مشاهده نشده است، خاطرنشان کرد: تعداد آتش‌سوزی‌های در مزارع کشاورزی ورامین نگرانی‌هایی را بابت خسارات وارده به کشاورزان افزایش داده است.

وی با قدردانی از تلاش نیروهای بسیج در منطقه خیرآباد و شهرک مدرس ورامین تاکید کرد: در وقوع آتش‌سوزی‌ها اخیر، نیروهایی بسیج مردمی با حضور فعال در محل وقوع این حوادث، در کنترل آتش به یاری آتش‌نشانان آمده‌اند.

مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری ورامین ادامه داد: بارش‌های مناسب اوایل فصل باعث شده تا در تمامی مناطق و حاشیه خیابان‌ها، گیاهان مختلفی رشد کنند که با گرم شدن هوا، این گیاهان به علوفه خشک تبدیل شده‌اند و ممکن است پرتاب کردن یک سیگار روشن از داخل خودرو و آتش گرفتن این علف‌های خشک، مزرعه‌ای را به آتش بکشد.

این مسئول اضافه کرد: از کشاورزان درخواست می‌شود تا به عملیات برداشت محصول خود سرعت بخشیده و با حفظ هوشیاری و سرکشی مداوم به مزارع از بروز آتش‌سوزی پیشگیری کنند.

بیش از ۲۲ هزار هکتار از اراضی کشاورزی ورامین در سال زراعی جاری زیر کشت گندم و جو رفته است.

به گفته مسئولان جهاد کشاورزی ورامین از هر هکتار مزرعه گندم ورامین به طور متوسط ۶ هزار و ۲۰۰ کیلوگرم محصول برداشت می‌شود که با احتساب قیمت خرید تضمینی گندم به ازاء هر کیلوگرم، ۲۵ هزار ریال، در صورت وقوع آتش‌سوزی، در هر هکتار بیش از ۱۵۵ میلیون ریال به کشاورزان خسارت وارد می‌شود.

اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار