معاون تربیت‌بدنی و سلامت اداره‌کل آموزش و پرورش شهرستان‌های استان تهران گفت: ۲۱.۲ درصد دانش‌آموزان شهرستان‌های استان دچار چاقی و اضافه وزن هستند که باید برای کاهش آن برنامه‌ریزی و اقدامات موثر انجام شود.
کد خبر: ۹۱۴۰۱۳
تاریخ انتشار: ۱۳ آبان ۱۳۹۹ - ۱۶:۴۸ 03 November 2020

الهه حسن‌پور روز سه‌شنبه در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: ۹.۵ درصد از این دانش‌آموزان اضافه وزن دارند و ۱۱.۷ درصد نیز دچار چاقی هستند و این در حالی است که چاقی و اضافه وزن به طرق مختلف سلامت دانش‌آموزان را تهدید می‌کند.
وی با تاکید بر اینکه ابتلا به کرونا بین کودکان و نوجوانان چاق ۴۰ درصد بیشتر از سایر گروه‌های سنی است، اظهار داشت: دیابت نوع ۲، بیماری قلبی و عروقی، مشکلات ارتوپدی، اختلال روانی به ویژه اختلال خواب و درصد ابتلا به سرطان هم در گروه چاق‌ها بیشتر از سایر گروه‌هاست.
معاون سلامت اداره‌کل آموزش و پرورش شهرستان‌های استان تهران با بیان اینکه چاقی یکی از دلایل اصلی ابتلا به بعضی از بیماری‌های غیرواگیر نیز به شمار می رود، بیان کرد: سلول‌های چرب در دوران کودکی و نوجوانی افزایش می‌یابد اما در بزرگسالی حجم آن زیاد می‌شود.
حسن‌پور همچنین به نتیجه افزایش سلول‌های چرب در دوران کودکی و نوجوانی هم اشاره و خاطر نشان کرد: بیش از ۶۰ درصد افراد دچار چاقی و اضافه وزن هستند که ۶۵ درصد از آن را زنان و ۵۴ درصد را مردان تشکیل می‌دهند.
وی با اشاره به اینکه حدود ۵۶ درصد افراد دچار کم‌تحرکی هستند، عنوان کرد: کم‌تحرکی بین زنان بیشتر از مردان است به طوری که حدود ۵۰ درصد زنان روستایی و ۵۹ درصد زنان شهرنشین کم‌تحرک هستند.
معاون تربیت‌بدنی و سلامت اداره‌کل آموزش و پرورش شهرستان‌های استان تهران به اجرای طرح کوچ در این بخش اشاره کرد و افزود: پروژه کنترل وزن و چاقی دانش‌آموزان با رویکرد سبک زندگی فعال و سالم برای کودکان ۶ تا ۱۸ سال در همه مقاطع تحصیلی آغاز شده که در این طرح ابتدا قد و وزن اندازه‌گیری می‌شود.
وی ادامه داد: با اجرای این طرح مدیران و والدین دانش‌آموزان بر اساس آموزش‌ها، قد و وزن این افراد را در سامانه سناد ثبت‌ می‌کنند و نتایج اولیه در ۱۵ آبان و نتیجه نهایی در ۱۵ اسفندماه اعلام می‌شود.
حسن‌پور اظهار داشت: توجه به تغذیه سالم و تحرک جسمانی مناسب، ورزش و روی آوردن دانش‌آموزان به این مقوله ارزشمند حتی موجب رفع و کاهش بسیاری از آسیب‌های اجتماعی شده و سبک زندگی سالم و فعال بر زندگی آنان حاکم می‌شود.
آموزش‌وپرورش شهرستان‌های استان تهران شامل فیروزکوه، دماوند، رودهن، پردیس، شهرری (ری یک و ۲)، پاکدشت، پیشوا، ورامین، قرچک، کهریزک، فشافویه، چهاردانگه، جوادآباد، اسلامشهر، رباط کریم، شهریار، ملارد، شهر قدس، بهارستان (یک و۲) است.

اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار