مدیرعامل شرکت مترو تهران به مدیران بانک رفاه پیشنهاد داد در مورد تعیین‌تکلیف آزادسازی نیمی از مبلغ ۱۵۰۰ میلیارد تومان اوراق مشارکت سال ۱۳۹۸، از بانک مرکزی استعلام بگیرند.
کد خبر: ۹۱۹۲۰۰
تاریخ انتشار: ۰۵ آذر ۱۳۹۹ - ۱۶:۰۸ 25 November 2020

علی امام روز چهارشنبه در یک گفتگوی رادیویی با اشاره به این نکته که شرط اصلی برای افتتاح ۱۲ ایستگاه مترو تا پایان سال جاری، واریز به موقع و هرچه سریعتر مبلغ یک هزار میلیارد تومان سهم مترو از پول اوراق مشارکت سال ۱۳۹۸ از سوی بانک عامل است، در مورد اصرار بانک رفاه مبنی بر تادیه کل وثایق اوراق از سوی شهرداری تهران گفت: طبق قانون، بانک عامل می‌تواند با استناد به سهم ۵۰ درصدی دولت در باز پرداخت اصل و سود اوراق، بدون نیاز به وثایق شهرداری تهران، مبلغ ۷۵۰ میلیارد تومان از وجوه را در اسرع وقت آزاد کند.

وی ادامه داد: در این زمینه مسئولان بانک رفاه که اتفاقا همکاری خوبی با شهرداری تهران داشته‌اند، می‌توانند از مدیران اعتباری بانک مرکزی استعلام بگیرند تا بدون دغدغه و نگرانی از بابت رعایت قوانین بانکی، ۵۰ درصد پول اوراق مشارکت که تضامین آن بر عهده دولت است را آزاد کنند.  

مدیرعامل شرکت مترو تهران افزود: در واقع آنچه بانک مرکزی در مورد وثیقه‌گذاری اوراق مشارکت وضع کرده است، برای محکم‌کاری بوده اما سازمان بازرسی کل کشور به همین مورد هم ایراد گرفته که چرا بانک مرکزی شهرداری‌ها را ملزم به سپردن ۱۰۰ درصد وثیقه‌های اینچنینی کرده است. به تعبیر دیگر آن‌ها هم معتقدند وقتی در قانون انتشار اوراق مشارکت قید شده که دولت باید ضمانت پرداخت اصل و سود ۵۰ درصد وجوه را تامین کند، یعنی وثیقه‌گذاری آن هم بر عهده دولت است و نباید برای این مورد مجددا از شهرداری‌ها طلب وثیقه شود.  

وی خاطرنشان کرد: در نهایت با یک نامه‌نگاری ساده و استعلام از بانک مرکزی، به نظر می‌رسد امکان آزادسازی ۷۵۰ میلیارد تومان پول اوراق مشارکت سال ۱۳۹۸ به راحتی و بدون نیاز به وثیقه‌گذاری شهرداری تهران برای ۵۰ درصد سهم دولت، میسر خواهد شد.

به گزارش ایرنا، یک هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان اوراق مشارکت ۱۳۹۸ برای توسعه مترو و اتوبوسرانی شهر تهران در آخرین روز از تیر امسال، با عاملیت بانک رفاه منتشر شد که پس از گذشت مدت ها هنوز این پول به حساب شهرداری تهران برای توسعه خطوط مترو واریز نشده است.

ناوگان مترو تهران و حومه در ۷ خط و ۱۲۸ ایستگاه فعال است که با رفع این مشل مالی مدیران شهری قول داده اند که امسال ۱۲ ایستگاه جدید در ناوگان مترو پایتخت افتتاح شود.

اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار