داروی لوزارتان سرطان زاست؟

به گزارش تابناک تهران طی چند روز گذشته خبر جمع آوری قرص لوزارتان از داروخانه های کشور دست به دست می چرخد و باعث ایجاد موج نگرانی در جامعه هدف بالای این قرص در جامعه شده است. این اخبار علت این جمع آوری را سرطان زا بودن این قرص اعلام کرده اند.

شهرام شعیبی در گفت و گو با میزان، درباره فرآیند جمع آوری قرص لوزارتان از داروخانه‌ها و شایعاتی پیرامون سرطان زا بودن آن گفت: فرآیند جمع آوری قرص لوزارتان را به معاونت‌های غذا و دارو اعلام کرده ایم و این معاونت‌ها به دانشگاه‌ها اعلام می‌کنند.

وی در ادامه در پاسخ به این سوال که آیا این قرص سرطان زا است‌ گفت: این قرص سرطان زا نیست.

وی در توضیح بیشتر این امر گفت: ما فراخوان دادیم که فقط ناخالصی NMBA در ماده موثره لوزارتان تولیدی شرکت Hetero کشور هند سرطان زا است. فقط یکی از کارخانه‌های ما در داخل از این شرکت هندی مد نظر تولید داشته است که سال گذشته تولید این دارو را متوقف کرده است.

وی در ادامه بیان کرد: این قرص هم اکنون در بازار وجود ندارد.

شعیبی در ادامه بیان کرد: ریکال این دارو ۲ تا ۳ هفته که شروع شده است. سال گذشته تولید این دارو در شرکت تولید داخل متوقف شده است نه به این دلیل که ماده سرطان زاست بلکه به این دلیل که ظرفیت تولید نداشته است.

پیش از این سرپرست اداره کل دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو از ریکال بین المللی داروی لوزارتان خبر داد.

غلامحسین مهرعلیان اظهارکرد: پیرو دریافت گزارش مراکز بین‌المللی مبنی بر وجود ناخالصی NMBA در ماده موثر لوزارتان تولیدی شرکت HETERO کشور هند قرص لوزارتان ۵۰ میلی گرمی و قرص ترکیبی لوزارتان پتاسیم/ هیدروکلرو تیازید ۵۰/۱۲.۵، ۱۰۰/۱۲.۵میلی گرم، ۱۰۰/۲۵ میلی گرمی و ۱۰۰/۱۲۵ میلی گرم (تمامی سری ساخت‌های با منبع فوق) یک شرکت تولیدکننده داخل جمع آوری می‌شود.

لوزارتان دارویی است که برای درمان فشار خون بالا یا محافظت از کلیه‌ها در برابر آسیب‌های ناشی از دیابت به کار می‌رود. همچنین از داروی لوزارتان برای کاهش خطر ابتلا به سکته‌های مغزی در بیماران مبتلا به فشار خون و بیماری‌های عضلات قلبی نیز استفاده می‌شود.

انتهای پیام/