استاندار تهران با انتقاد از این موضوع که نباید کمبود آب را از مردم مخفی کرد، بیان کرد: مردم باید بدانند که با کمبود آب روبرو هستیم و این وظیفه همه مسؤولان است که این موضوع را به درستی و دقیق تبیین کنند.
کد خبر: ۱۱۵۲۱۰۶
تاریخ انتشار: ۱۱ بهمن ۱۴۰۲ - ۲۱:۴۲ 31 January 2024

به گزارش تابناک تهران، علیرضا فخاری استاندار تهران در نشست بررسی مشکلات آب و مدیریت جامع حوزه آبخیز در استان تهران که با حضور مدیران کل و رؤسای دستگاه‌های اجرایی مربوطه در استانداری تهران برگزار شد، با اشاره به اینکه یکی از چالش‌های جدی استان، حوزه آب و کاهش میزان نزولات آسمانی و به تبع آن کمبود مقدار ذخایر این ماده حیاتی و گرانبها در پشت سدها است، اظهار کرد: در حوزه آب باید اعلام کنیم که با چالش جدی مواجه هستیم.

وی با بیان اینکه موضوع مهم در خصوص تأمین آب، مجموعه اقداماتی است که توسط مدیران و مسؤولان انجام می‌شود، گفت: برخی به تأمین آب از طریق چاه‌های شهرداری تهران اشاره می‌کنند اما باید به این مسئله توجه داشته باشیم که تنش آب برای کل کشور است و با توجه به نوع سازه‌های پایتخت این امکان وجود دارد که تهران توان تحمل این تنش را نداشته باشد.

استاندار تهران با تاکید بر اینکه تأمین آب تهران باید در اولویت برنامه‌ریزی‌ها قرار بگیرد و در این راستا آبفا ملزم به ارائه برنامه است، افزود: مصرف آب در پایتخت ثانیه‌ای ۵۵ هزار لیتر است و این موضوع مهم در برنامه‌ریزی‌ها باید حتماً مد نظر قرار داشته باشد و نباید به امید شهرداری باشیم.

فخاری با اشاره به اینکه مسؤولان شهر و استان تهران باید بدانند در آینده نزدیک و در زمان وقوع بحران چه وضعیتی در حوزه تأمین آب خواهیم داشت، عنوان کرد: اگر برنامه داشته باشیم، به این جمع‌بندی می‌رسیم که در تابستان چگونه باید رفتار کنیم و همه این برنامه‌ریزی‌ها باید در مدت زمان کوتاه انجام شود و برای مواقع تنش آبی و نیمه بحران کاربرد داشته باشند.

وی با انتقاد از این موضوع که نباید کمبود آب را از مردم مخفی کرد، بیان کرد: مردم باید بدانند که با کمبود آب روبرو هستیم و این وظیفه همه مسؤولان است که این موضوع را به درستی و دقیق تبیین کنند.

استاندار تهران با اشاره به اینکه ما خدمت‌گزاران مردم هستیم، گفت: اگر مردم به نحوه مدیریت ما مسؤولان ایراد بگیرند بهتر از آن است که در تابستان با عدم تأمین آب مواجه شوند، در صورتی که ما می توانستیم این کمبودها را بازگو کنیم و راه‌های صرفه جویی را به آنان آموزش دهیم؛ لذا از همه شما مدیران و مسؤولان می‌خواهم مردم را در جریان موضوع آب قرار دهید و آنان را نسبت به برخی رفتارهای غلط در حوزه استفاده از آب آگاه کنید و بدانید محافظه‌کاری در این زمینه جایز نیست.

فخاری با اشاره به اینکهدر حوزه مدیریت مصرف آب باید وارد عمل شویم و از آموزش شروع و صرفه‌جویی و الگوی صحیح مصرف را از مردم درخواست کنیم در خصوص استخرهای خصوصی افزود: باید این اماکن شناسایی شوند و برای آن‌ها اخطار صادر شود و در صورت تکرار برخورد و قطعی انشعاب انجام بگیرد تا بتوانیم آب را پس انداز کنیم، چرا که ما در شرایطی هستیم که الان می‌توانیم مصارف را مدیریت کنیم که در تابستان دچار مشکل نشویم.

وی با بیان اینکه ۹۰ درصد از حجم آب مصرفی کشور برای بخش کشاورزی استفاده می‌شود، بر ضرورت تغییر الگوی کشت نیز تاکید کرد و گفت: باید به این درک برسیم که در زمان تنش آبی چه محصولاتی را زیر بار کشت نبریم که آب مصرفی آن زیاد است.

استاندار تهران بیان کرد: برای سال زراعی جدید باید سیاست‌هایی را تدوین کنیم که طبق آن بدانیم چه میزان آب برای صنعت، چه میزان برای کشاورزی و چه میزان برای خدمات و شرب نیاز داریم و بر اساس این موارد برنامه‌ریزی داشته باشیم و تأمین آب شرب را در اولویت همه این موارد قرار دهیم.

اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :
آخرین اخبار