همزمان با دویست و سی و پنجمین جلسه شورای اسلامی شهر تهران، لایحه تعیین بهای خدمات آرامستان بهشت زهرا (س) بررسی و به تصویب رسید که براساس آن قیمت قبر طبقه اول رایگان و طبقات دوم و سوم ۱۵۰ میلیون ریال تعیین شد.
کد خبر: ۱۱۶۶۶۰۵
تاریخ انتشار: ۲۳ ارديبهشت ۱۴۰۳ - ۱۴:۵۴ 12 May 2024

به گزارش «تابناک تهران» از شورای شهر، رئیس کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورای اسلامی شهر تهران روز یکشنبه در جریان بررسی لایحه تعیین بهای خدمات آرامستان بهشت زهرا (س) با بیان اینکه میزان افزایش پیشنهادی سازمان ۴۵ درصد و در برخی موارد بیشتر بوده که ما در کمیسیون نپذیرفتیم، اظهار کرد: پیشنهاد ما افزایش ۳۸ درصدی بهای خدمات بود که البته این غیر از اقدامات اختیاری است که پیمانکاران ارائه می دهند و با ۴۵ درصد افزایش روبه رو است.

مهدی پیرهادی با بیان اینکه نرخ انتقال متوفیان از مراکز درمانی به بهشت زهرا (س) با وجود افزایش تورم و هزینه های استهلاک خودروها، ۲۶ درصد افزایش یافته است، تصریح کرد: هزینه های تمام شده بیش از این بود که آن را کاهش دادیم. نرخ انتقال از پزشکی قانونی به آرامستان ها نیز ۲۵ درصد افزایش خواهد یافت.

پیرهادی با اعلام اینکه خدمات نصب سنگ دائم به صورتی است که می تواند از بهشت زهرا (س) و یا از فضایی دیگر تهیه شود، گفت: خدمات نصب سنگ و برگزاری مراسم نیز در جداول لحاظ شده که اختیاری است.

رئیس کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورای اسلامی شهر تهران تأکید کرد: هزینه قبر روز دفن؛ به عبارتی دفن متوفی در روزی که جان خود را از دست می دهد، رایگان است و می تواند دو طبقه دیگر را رزرو نکند و هیچ هزینه ای نخواهد داشت.

مهدی چمران، رییس شورای اسلامی شهر تهران با بیان اینکه تلاش بر این بوده است که میزان افزایش بیش از ۳۸ درصد نباشد، گفت: قبر رایگان وجود دارد و اگر خواستند طبقات دیگر را خریداری کنند هزینه آن را می پردازند و در غیر این صورت هزینه ای بابت قبر نخواهند پرداخت. البته هزینه هایی در دیگر بخش ها همچون انتقال با آمبولانس وجود دارد.

عضو هیئت رئیسه شورا نیز با اعلام اینکه مصاحبه ای از سوی مدیرعامل سازمان بهشت زهرا (س) مبنی بر انتخاب سه فضا جهت تأسیس آرامستان های جدید منتشر شده است، تأکید کرد: این موضوع مهم است و جنبه های مختلفی از جمله مؤلفه های زیست محیطی و امنیتی دارد. این پیگیری قابل تقدیر است و عرض ما این است که اگر نقاط نهایی شده است، در مناطقی که فضای کافی دارد، پیش بینی شود.

جعفر بندی شربیانی ادامه داد: توافق نامه ۱۳ بندی بین شهرداری تهران و شهرستان ری وجود دارد و سوال ما این است که کی و کجا این توافق نامه رعایت شده است؟ تقاضای ما این است که تصمیم گیری برای احداث آرامستان جدید در نقاط دیگر باشد و به نظر می رسد جنوب شهر و شهرستان ری از ابتدای دهه ۵۰ در این خصوص وظیفه خود را انجام داده اند.

مهدی عباسی، رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورا نیز با بیان اینکه ما موافق تحمیل هزینه های بالا برای خانواده های داغدار نیستیم، تصریح کرد: افزایش ۳۰ تا ۴۰ درصدی از نظر بنده صلاح نیست. در تبصره چهارم نیز اجازه تخفیف داده ایم که مجوز خوبی است. به نظر می رسد باید محدوده ای مشخص شود تا تصمیمات مدیر نیز زیر سوال نرود و در چارچوب ضوابط درست عمل کند.

رئیس کمیته شفافیت و شهر هوشمند شورا با اعلام اینکه برای خرید آرامستان در سال ۱۴۰۳ این موضوع مورد تأکید قرار گرفت که جانمایی بر اساس مطالعات زیست محیطی و ترافیکی باشد، اظهار کرد: دوستان گفتند جانمایی قطعی شده اما باید در شورا لحاظ شود. باید با مردم صادق باشیم. این جانمایی در جنوب شرق است که عارضه ترافیکی سنگینی دارد و عوارض زیست محیطی نیز برای ساکنین منطقه ایجاد می کند.

احمد صادقی اضافه کرد: بر اساس مصوبات، باید مطالعات زیست محیطی و ترافیکی به شورا ارائه شود و نباید بدون هماهنگی شورا اقدامی در این راستا صورت بگیرد.

رئیس کمیته نظارت و حقوقی شورا با بیان اینکه جانمایی آرامستان پس از تصویب در شورا انجام شود، خاطرنشان کرد: در تبصره چهارم لحاظ شده که سازمان مجاز است به خانواده متوفیان به تشخیص خود تخفیف دهد. هرجا به تشخیص خود آمده زمینه رانت ایجاد شده است؛ لذا باید این تخفیف نیز بر اساس دستورالعمل باشد.

مهدی اقراریان با اعلام اینکه تخفیف ها موضوع مالی به شمار می رود و باید گزارش آن به شورا ارسال شود، تصریح کرد: درخصوص تبصره هفتم حق انتفاع رایگان برای کارکنان رسمی و قراردادی اتفاق خوبی است و تقاضای ما این است که این موضوع نباید مشمول اعضای شورا شود بلکه مشمول کارکنان شورا باشد.

وی تأکید کرد: بنده با گران سازی مخالفم و مسائل مربوط به درگذشت افراد نباید با این افزایش روبه رو شود.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه شورای اسلامی شهر تهران با بیان اینکه در برخی موارد الزامی بر افزایش ۳۸ درصدی ندارند، گفت: در مصوبه سال قبل جدولی برای تدفین و تغسیل داشتیم اما امسال هزینه این بخش سه برابر شده و به یک میلیون و ۲۰۰ تومان رسیده و حتما با مخالفت مواجه خواهد شد.

ناصر امانی با اعلام اینکه این موضوع مطرح شده که پیش فروش قبر در بهشت زهرا(س) به اتمام رسیده و ظرفیت تکمیل شده است، اظهار کرد: این موضوع شبهه ایجاد می کند و باید در مورد آن توضیح داده شود.

نرجس سلیمانی، رئیس کمیسیون نظارت و حقوقی شورا با بیان اینکه در ابتدا باید مسکن کارکنان تأمین شود و سپس به مسکن آخرت آنها پرداخت، گفت: دغدغه کارکنان در حال حاضر مسکن است.

خزانه دار شورا با بیان اینکه نرخ خدمات این فضا با باغ پرندگان و برج میلاد متفاوت است، یادآور شد: ما متوجه شدیم که یک طبقه رایگان در اختیار قرار می گیرد و دو طبقه دیگر با رقم ۲۰ تا ۴۰ میلیون تومان به فروش می رسد. یک طبقه ای که بابت آن پول نمی گیرید برای طبقات دیگر دریافت می کنید. با هزینه های جانبی هزینه قبر برای افراد به ۸۰ تا ۹۰ میلیون تومان می رسد.

حبیب کاشانی ادامه داد: باید مردم بدانند که نگاه ما خدمت رسانی است و نگاه درآمدی به سازمان بهشت زهرا نداشته ایم.

ناصر امانی، عضو کمیسیون برنامه و بودجه شورا با بیان اینکه هزینه ها در آرامستان بهشت زهرا باید با ملاحظات انجام شود، اظهار کرد: افزایش قیمت ها باید بر اساس ضرورت صورت بگیرد. چراکه تمام شهروندان از این خدمت استفاده می کنند.

کاشانی با بیان اینکه قرار بود سازمان بهشت زهرا مبالغی را به خزانه بازگرداند، یادآور شد: بهشت زهرا ۵۰ سال سابقه فعالیت دارد. ما نمی خواهیم قبر را پیش فروش کنیم. این اتفاق سنگین است که افراد در سال قبل هفت میلیون و ۸۰۰ هزار تومان برای خرید دو طبقه می پرداختند اما باید حالا ۴۰ میلیون تومان بپردازند.

نایب رئیس شورا با بیان اینکه ما هیچ توجیهی برای کاهش هزینه های بهشت زهرا نداریم، تصریح کرد: مدیرعامل سازمان می گوید که ظرفیت رو به اتمام است و هنوز فضایی جدیدی پیش بینی نکرده ایم و سیاستی را اتخاذ می کنیم که بر اساس آن در حالی که قبر داریم، در واقع نداریم. با قیمت سه میلیون و ۹۰۰ هزار تومان افراد قبر می خرند و ذخیره می کنند و با کمبود ظرفیت مواجه می شویم.

پرویز سروری همچنین تصریح کرد: باید امکانی را فراهم کنیم که به داغ دیدگان فشار وارد نشود. می توانیم مبالغ را به صورت اقساطی دریافت کنیم. در برخی موارد ظاهر صحبت های ما خوب است اما از طرفی امکانی فراهم نمی کنیم خدمات مناسبی ارائه شود. باید ۴۰ میلیون تومان را بپذیریم و زمان پرداخت اقساط را سه ساله کنیم.

سید محمد آقامیری، رئیس کمیته عمران شورا با بیان اینکه اگر سیاستی در نظر بگیریم که هرکسی بتواند قبر را ذخیره کند و ۲۰ تا ۳۰ سال باقی بماند، یادآور شد: امروز در روستاها قبر رایگان است و در هیچ یک از شهرها قبر رایگان نمی دهند. این بسیار خوب است که در بهشت زهرا قبر رایگان تحویل می دهند. باید ظرف سه ماه به خانواده متوفیان فرصت برای تعیین تکلیف داده شود و سپس فرصتی ۱۸ ماهه برای پرداخت نقد و اقساط در نظر گرفته شود.

در ادامه مهدی بابایی، رئیس کمیته ایمنی شورا با بیان اینکه بنده با حداکثر افزایش بر اساس نرخ تورم موافقم، گفت: باید این ضرورت را ایجاد کنیم که سریعتر فضای جدید خریداری و تعیین تکلیف شود.

رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورا هم با تأکید بر اینکه سال قبل تا لحظه آخر گفتیم که ردیف عمومی بودجه برای سازمان بهشت زهرا در نظر گرفته شود، گفت: ما می توانیم ۱۵۰ هزار میلیارد تومان را بدهیم و تمام خدمات در بهشت زهرا رایگان ارائه شود.

محمد آخوندی افزود: برای پیش خرید قبر باید فرصت چند ماهه به خانواده ها ارائه شود و پس از آن واگذاری به دیگر خانواده ها صورت بگیرد.

نرجس سلیمانی نیز با تأکید بر اینکه ای کاش در دهه کرامت افزایش قیمت مسکن زیر زمینی را به این اندازه در نظر نمی گرفتیم، گفت: در ناحیه یک و دو برای افزایش قیمت طبقه قبر پیش بینی شده و به نظر شاهد تراکم فروشی در مسکن زیرزمینی هستیم.

مهدی چمران با بیان اینکه از سایر آرامستان ها نیز باید بازدید کنیم تا ببینیم وضع به چه شکل است، اظهار کرد: این پیشنهاد را دادیم که وجهی برای یک طبقه دریافت نشود. برخی افراد متمول هستند و برای سنگ قبر چند ده میلیون هزینه می کنند. با این وجود ما یک طبقه را رایگان اعلام کردیم.

گفتنی است در پایان بررسی ها و بیان نظرات اعضای شورا، با ۱۰ رأی موافق اعضای شورای شهر تهران، قبر طبقه اول رایگان و قیمت طبقات دوم و سوم ۱۵۰ میلیون ریال تعیین شد و فرصت یک ساله برای تعیین تکلیف و تقسیط جهت پیش خرید این طبقات به شهروندان داده شد.

اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :
آخرین اخبار