رئیس بخش مهندسی سازه و ابنیه فنی مرکز تحقیقات راه مسکن و شهرسازی در خصوص اینکه چه میزان ساختمان با سازه ساختمان پلاسکو در کشور وجود دارد که برای مردم خطر آفرین است، گفت: اتفاقا ساختمان پلاسکو از نوع سازه‌های بی‌نظیر در کشور بود اما علت این سانحه این بود که برای ساختمان پلاسکو در مقابل آتش و حریق هیچ تمهیدات محافظتی برای اسکلت پیش بینی نشده بود .
کد خبر: ۱۱۶۹۱۳۰
تاریخ انتشار: ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ - ۰۹:۴۶ 30 May 2024

مالکان پلاسکو در تهمیدات ضدحریق خساست کردند

به گزارش خبرنگار «تابناک» فرهنگ فرحبد رئیس بخش مهندسی سازه و ابنیه فنی مرکز تحقیقات راه مسکن و شهرسازی در جمع خبرنگاران با بیان اینکه باید ارتباط صنعت و به ویژه صنعت ساختمان با دانشگاهیان تقویت شود اظهار داشت: دولت در طرح نهضت ملی مسکن در جایگاه حاکمیتی خود همواره بر استفاده از فناوری ها و سازه های نوین در ساخت وساز این طرح کلان تاکید داشته است.

وی افزود: بهره‌مندی از فناوری‌ها و سازه‌های نوین در ساخت وساز مسکن اهداف این طرح را که شامل استاندارد سازی ، سرعت در ساخت و کیفی سازی و صرفه جویی اقتصادی است تامین می‌کند.

رییس بخش مهندسی سازه و ابنیه فنی مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی گفت: صرفه جویی در مصرف انرژی و صدابندی جداره‌های داخلی ساختمان مقاومت ساختمان در برابر آتش از جمله اهدافی است که در بهره مندی از سازه های فولادی در ساخت وساز واحدهای مسکونی محقق می شود‌.

فرحبد در پاسخ به سوال خبرنگار مبنی بر اینکه چه میزان ساختمان با سازه ساختمان پلاسکو در کشور وجود دارد که برای مردم خطر آفرین است، تاکید کرد: اتفاقا ساختمان پلاسکو از نوع سازه‌های بی‌نظیر در کشور بود اما علت این سانحه این بود که برای ساختمان پلاسکو در مقابل آتش و حریق هیچ تمهیدات محافظتی برای اسکلت پیش بینی نشده بود . 

وی ادامه داد: اگر مالکان ساختمان پلاسکو با توجه به سرمایه‌ای که در این ساختمان وجود داشت، از خساست دست می‌برداشتند و علیرغم تمام تذکراتی که به آنها درباره نصب سیستمهای اطفای حریق اقدام می‌کردند این سانحه رخ نمی‌داد.

فرحبند همچنین درباره میزان مساکن بدون سازه در کشور به ویژه در روستاها اظهار داشت: واحد‌های مسکونی که از سالهای بسیار دور در روستاها ساخته شده اغلب بدون کلاف و ملات مناسب و از نوع بنایی و خشت و گل هستند اما از بعد از انقلاب بنیاد مسکن نسبت به بازسازی واحد‌های روستایی اقدام کرد.

رییس بخش مهندسی سازه و ابنیه فنی مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی گفت: معمولا مسکن‌های روستایی بدون کلاف‌های افقی قائم و آجر و سنگ ساخته شده‌اند اما تمام واحدهایی پس از انقلاب بازسازی شدند در مقابل زمین لرزه مقاوم‌تر شدند و تقریبا هیچ خرابی‌ای نداشتند.

تامین یک میلیون تن ظرفیت سازه فولادی نوین برای ساخت پروژه‌های مسکونی

در ادامه احمد کرمی راد نایب رئیس هیئت مدیره انجمن سازه‌های فولادی ایران گفت: در ساخت و ساز‌ها نیازمند آن هستیم که از سازه‌هایی استفاده کنیم که از کیفیت بالایی برخوردار باشند.

وی افزود: هم اکنون یک میلیون تن ظرفیت سازه فولادی نوین برای ساخت پروژه‌های مسکونی ایجاد شده است، اما یک مشکلی که در این بخش وجود دارد مربوط به اداره شهرک‌های صنعتی و برخی از ارگان‌ها است که آیین نامه و ضوابطی را برای خود در نظر گرفته‌اند که استاندارد‌های خاص دارد.

کرمی راد بیان کرد: متوسط عمر ساختمان‌ها در حال حاضر بین ۲۰تا ۲۵ سال است و در حال حاضر زباله‌های ساختمان‌های فرسوده در صورتی که از سازه‌های فولادی استفاده شود قابلیت بازیافت دارد.

وی افزود: ایران یک کشور فولادی هست و به زودی وارد زمره کشور‌های دارای تکنولوژی فولاد می‌شود.

کرمی راد با بیان اینکه ایران دارای معادن غنی خدادادی از جمله آب، برق و گاز است و در شمال و جنوب کشور دارای منابع غنی هستیم بنابراین باید به سمت سرمایه گذاری در بخش فولاد برویم گفت: فرهنگ سازی برای استفاده از ساختمان‌های فولادی خود نقش بسیار موثری برای حفظ ساختمان‌ها در برابر زلزله و حفظ منافع در کشور دارد.

وی گفت: بیش از ۹۰ درصد از پروانه‌های ساختمانی ۴تا ۷ طبقه است و استفاده از سازه‌های فولادی در حوزه قیمتی برابری می‌کند با سازه‌های بتنی و اگر در حوزه ساخت وساز از گریت‌های بالاتر فولادی استفاده کنیم از لحاظ مقاومت بسیار بهتر از بتن است.

 او اظهار کرد: یارانه‌هایی که در اختیار فولاد سازان قرار می‌گیرد و سنگ آهن و دلاری که در اختیار آن‌ها قرار می‌گیرد باید با اطمینان به سمت قیمت تمام شده سازه فولادی هدایت شود.

کرمی راد گفت: در بورس کالا مالکان اصلی خود فولادی‌ها هستند بنابراین باید حداکثر نظارت بر آن‌ها شود چراکه هر ورق یارانه بورس ۲۱ تا ۲۲ تومان است و برخی از شرکت‌های بورسی با کاغذ بازی قیمت را به ۴۰ هزار تومان می‌رسانند که در این بین سود‌های کلانی جابه جا می‌شود در صورتی که اگر به سود ۲۰ تا ۳۰ درصدی قانع باشند قیمت ۱۷ تا ۱۸ هزار تومان هم برای آن‌ها صرفه دارد.

در ادامه علی مزروعی عضو هیات مدیره سازه‌های فولادی و دبیر انجمن و عضو هیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی تهران مرکز گفت: انجمن سازه‌های فولادی رسالتش براین است که در مورد سازه های فولادی تحقیقات و مسائلی که مربوط با آیین‌نامه‌ها و استانداردها و مسائلی که مرتبط با ساخت و اجرای سازه‌های فولادی را پیگیری می‌کند و از اساتید پیشکسوت و با تجربه در این حوزه استفاده کنند. همچنین با صنعتگران سازه‌های فولادی همکاری‌هایی را در جهت پیشبرد اهداف خود انجام می‌هد.

وی تأکید کرد: هدفمان این است که مشکلات صنعت را از صنعتگران استخراج کرده و آن را درقالب پایان‌نامه‌های دکتری و ارشد در دانشگاه‌های بررسی و به حل مشکلات آنها کمک کنیم.

 

اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :
آخرین اخبار